İstanbul Sanayi Odası, İran'a 10 milyar dolarlık OSB kuracak!

İstanbul Sanayi Odası, İran'a 10 milyar dolarlık OSB kuracak!İran Ticaret Sanayi Maden ve Tarım Odası Başkanı Celalpur, İstanbul Sanayi Odası'nın İran'a 10 milyar dolarlık yatırımla Organize Sanayi Bölgesi kuracağını belirtti.


İran Ticaret Sanayi Maden ve Tarım Odası (TSMTO) Başkanı Muhsin Celalpur, "İstanbul Sanayi Odası (İSO) İran'da Organize Sanayi Bölgesi oluşturacak" dedi.


İran resmi ajansı IRNA'ya konuşan Celalpur, İstanbul Sanayi Odası'nın İran'da 140 birimden oluşan Organize Sanayi Bölgesi inşa edeceğini belirtti. Kurulacak sanayi bölgesi için ilk etapta 10 milyar dolarlık yatırım yapılacağını belirten Celalpur, "Varılan anlaşmaya göre, bu bölgedeki iş gücünün yüzde 85'i İran, yüzde 15'i ise Türkiye'den olacak." ifadesini kullandı.


Celalpur, sanayi birimlerinin inşa çalışmalarının bu yılın ikinci yarısında başlayacağını söyledi.


İran TSMTO Bakan Yardımcısı Ali Yezdani ise ülkedeki sanayi bölgelerinde yabancıların yer aldığını ancak ilk kez yabancı bir ülkenin İran'da Özel Sanayi Bölgesi kuracağını belirtti.


Yezdani, "Türkiye'nin yanı sıra Çin ve Rusya ile de Casek ve Bem bölgelerinde Organize Sanayi Bölgesi inşası için müzakereler yürüttük. Şu anda Merkezi, Erdebil, Semnan ve Hemedan eyaletlerinde sanayi bölgesi ve özel ekonomi bölgesi oluşturma yönünde İstanbul Sanayi Odası'na sunduğumuz öneri kabul edildi." ifadelerini kullandı.


Yezdani, "Bu Türk tarafına sunduğumuz yedi bölge ve özel ekonomi bölgesi oluşturma önerisi enerji nakil hatlarına, havaalanına ve ulaşım hatlarına yakınlık gibi özelliklere sahip bulunuyor." dedi.


Bu arada İran'da İSO tarafından Organize Sanayi Bölgesi oluşturulmasına yönelik iyi niyet anlaşmasının dün akşam İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve İran TSMTO Başkanı Celalpur tarafından imzalandığı da bildirildi.


"Nitelikli iş birliklerine kapı açacaktır"

İSO Başkanı Bahçıvan konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada Organize Sanayi Bölgesi için bir çalışma komisyonu hazırlığına başlayacaklarını ifade etti. İran'la beraber atılacak iş birliği adımlarının nitelikli iş birliklerine kapı aralayacağını aktaran Bahçıvan şunları kaydetti:


"Bu gelişme bizim İSO Meclisi olarak yaptığımız son İran seyahatimizden sonra açıkladığımız 'Birlikte OSB kurma' düşüncesinin bir adım ilerisi olan iyi niyet görüşmesidir. O gün açıklanan düşünceler ile ilgili bir yol haritası oluşturmak için bir araya gelindi. Bu konuda önümüzdeki günlerde atılabilecek somut adımlar konuşuldu.


Yani İran seyahatimizden sonra bir adım daha ileri gittik ve bir iyi niyet anlaşması yaptık. Bu çerçevede İran’da bir OSB oluşturmak için Odamızda deneyimli arkadaşlarımızdan oluşacak bir çalışma komisyonu hazırlığına başlıyoruz. Umut ediyoruz ki bu Türkiye-İran ekonomik ilişkilerinin gelişmesi noktasında arzu ettiğimiz ilerlemeler ve nitelikli iş birliklerine kapı açacak, fayda sağlayacak bir proje olacaktır."


AA