İstanbul Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü binası müze oluyor!

İstanbul Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü binası müze oluyor!

Sultanahmet'te bulunan İstanbul Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü binası, müzeye dönüştürülmek üzere boşaltılıyor.


Ayasofya'nın 24 Temmuz tarihinde ibadete açıldıktan sonra Ayasofya'daki bazı eserlerin sergilenmesi amacıyla bir müzenin hazırlıkları yapılmaya başlandı. Bu kapsamda Sultanahmet'te bulunan İstanbul Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü binası müze için boşaltılmaya başlanırken, binadaki eşya ve evrakların Ataşehir'deki binaya taşınacağı belirtildi.

Çalışmaya ilişkin Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevaplayan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Tapu ve Kadastro binasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edildiğini belirtti.

'Eserlerin sergilenme alanı olacak'


Yılmaz, "Burada Ayasofya'ya ya ait olup Ayasofya'da değerlendirilemeyen veya Ayasofya müzeye çevrildikten sonra, İstanbul ve farklı bölgelerde, Ayasofya'da toplanan tarihi eserler sergilenecek. Bir anlamda burası Ayasofya'da toplanan eserlerin sergilenme alanı olacak. Müze olarak bu kadastro binası hizmet verecek" diye konuştu.

'Seri bir şekilde boşaltılmasını bekliyoruz'


Binanın kısa zamanda boşaltılmasını beklediklerini belirten Coşkun, şu şekilde devam etti:

"Binayı arkadaşlarımızın seri bir şekilde boşaltmasını bekliyoruz. Bina boşaltıldıktan sonra Bakanlığımıza ait teknik ekipler hızlıca inceleme çalışmalarını yapacak. Düzenleme ve altyapı hızlıca tamamlanarak tapu kadastro binası bir an önce müze olarak Tarihi Yarımada'da hizmet verecek. Bu müze Ayasofya'ya ait veya Ayasofya'da toplanan tarihi eserlerin sergilendiği alan olacak."

İstanbul Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü binası iki bölümden meydana geliyor.

Birinci bölüm, 1881'de inşa edilirken, hala arşiv ve yemekhane şeklinde kullanılıyor. Bina inşa edildiğinde resmi tapu işlemleri hizmeti verilmeye başlanırken, buraya Defteri Hakaniye (Tapu ve Kadastrodan Sorumlu Devlet Bakanlığı) denildi.

Sultanahmet Meydanı'nda yer alan 2. Bölüm Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü olarak inşa edildi. 1897 yılında ikinci bölümün yeri bir lokanta ve iki arabacı dükkanına 34 bin kuruş verilerek satın alındı.

Mimarisini Vedat Mehmet Efendi'nin yaptığı bugünkü bina 1910 yılında bu dükkanlar yıkılarak inşa edildi. Daha sonra ise bu bölüm birinci bölümle birleştirilerek Defteri Hakani adına tescil yapıldı.

 

86 yıl sonra ilk: Ayasofya, cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı!