İstanbul'a beş yeni baraj geliyor!

İstanbul'a beş yeni baraj geliyor! İstanbul'a beş yeni baraj geliyor!

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Su Arıtma Daire Başkanı Fatih Yıldız, İstanbul'da ikisi Asya, üçü Avrupa Yakası'nda olmak üzere 5 yeni baraj planlandığını söyledi.İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Su Arıtma Daire Başkanı Fatih Yıldız, İstanbul'da ikisi Asya, üçü Avrupa Yakası'nda olmak üzere 5 yeni baraj planlandığını söyledi. Yıldız, "Barajların bir kısmı planlama bir kısmı da projelendirme aşamasında. Avrupa Yakası'ndaki barajlarımızın isimleri İsabeyli, Hamzalı ve Karamandere, Anadolu Yakası'ndaki de Sungurlu ve İsaköy barajları" dedi. 


Yıldız, İstanbul sınırları içinde en büyük barajın Ömerli olduğunu belirterek, barajın kapasitesinin 250 milyon metreküp olduğunu anlattı. Ömerli Arıtma Tesisi'nin arıtma kapasitesinin 1,5 milyon metreküpün üzerinde olduğunu aktaran Yıldız, İstanbulluların günlük ortalama 2 milyon 700 bin metreküp su kullandığını, Ömerli Baraj ı'nın doluluk oranının İstanbul'un su ihtiyacını karşüamada en önemli gösterge olduğunu kaydetti. 


Yıldız, "Ömerli Barajı'nda şu anki doluluk oranı yüzde 90 seviyesinde. Yaz aylarına da barajımızda yüzde 100 doluluk oranıyla girmeyi planlıyoruz" diye konuştu. Yıldız, İstanbulluları susuz bırakmamak için de çok büyük projelere imza attıklarını dile getirdi. 


En büyük projelerin başında Melen Barajının geldiğini vurgulayan Yüdız, 7 Aralık 2016 itibarıyla hizmete alınmasının planlandığını ve şu anda inşaatın yüzde 50'lik kısmının tamamlandığını, yaz aylarından itibaren su tutmaya başlamasını ümit ettiklerini söyledi. 


İstanbul'da ikisi Asya, üçü Avrupa Yakası'nda olmak üzere 5 baraj planlandığını büdiren Yıldız, kapasiteyi 2 milyar metreküpün üzerine çıkaracaklarını vurguladı. 


Yıldız, "İdaremiz, DSİ ve bakanlıkla birlikte yaptığı çalışmalarla İstanbul'a yeni kaynaklar kazandırmaya devam ediyor. Barajların bir kısmı planlama bir kısmı da projelendirme aşamasında. Avrupa Yakası'ndaki barajlarımızın isimleri İsabeyli, Hamzalı ve Karamandere. Asya Yakası'ndaki de Sungurlu ve İsaköy barajları" dedi.


Dünya