30 / 06 / 2022

İstanbul'a tüyler ürperten uyarı: O fay kırıldı kırılacak!

İstanbul'a tüyler ürperten uyarı: O fay kırıldı kırılacak!

"Marmara fayı kırıldı, kırılacak. Kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek" açıklamasında bulunan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem beklediği yerlerle ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Naci Görür'ün İstanbul depremiyle ilgili konuştu...Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara fayı ve İstanbul depremi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Depremle ilgili tüyler ürperten uyarılarda bulunan Naci Görür, Anadolu'nun batı yönüne her sene 2.5 cm kaydığına dikkat çekti ve şöyle konuştu:

İstanbul a tüyler ürperten uyarı: O fay kırıldı kırılacak!

"- Depremi Marmara Denizi’nin altındaki kuzey Anadolu fayının kuzey kolu üzerinde bekliyoruz. Gölcük’ten Tekirdağ’a kadar fay hattı. O kesime kolaylık olsun diye Marmara fayı diyoruz. Bütün dikkatler burada. Böyle olduğu zaman zannediliyor ki, deprem sadece burada olabilir, hasar burada olur. Diğer yerlerden dikkatimizi çekiyoruz. Yapılan son araştırmalarda bu fay boyunca biriken stres. Stres deyince birim alana düşen kilogram cinsinden kuvvet anlaşılmalı.

- Fay düzlemi üzerinde stres birikiyor. Anadolu batıya doğru her sene 2,5 cm kayarken, kaydığı yerlerde sorun yok. O fayın kuzeyindeki ve güneyindeki bloklar. Bazı yerde bu hareket sürtünme nedeniyle takılıyor. O takıldığı yerde sürtünme kayma kuvvetinden daha fazla oluyor. O nokta itibariyle kayma takılıyor. Anadolu bloğunun hareketi devam ediyor. Takıldığı yerde deformasyon oluyor. Ta ki kayma kuvveti, sürtünme kuvvetini aştığı an orası çat diye kırılıyor ve açığa enerji çıkıyor ve orada deprem oluyor.

Peki Naci Görür, İstanbul depremi ile ilgili neler dedi? İşte ünlü ismin tüyler ürperten o açıklamaları...