İstanbul'a yakın 6 yeni uydukent inşa edilecek!

İstanbul'a yakın 6 yeni uydukent inşa edilecek!

İstanbul'un nüfus yoğunluğunu azaltacak, Marmara Bölgesi'nde yeni uydukentler nerede inşa edilecek? TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar açıklıyor!


Toplu Konut İdarası (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, dünyada 1,5 milyar insanın barınmak için yeterli kritere sahip ev bulamadığını, tedbir alınmazsa 20-25 yıl sonra bu sayının 2,5 milyara çıkacağını belirtti.

Bayraktar, Türkiye'de şehirlerin etrafını "yağ lekesi" halinde saran gecekonduların, konut ihyitacını ve finansmanını içinden çıkılmaz bir hale getirdiğine işaret etti.

Dünyada ipoteğe dayalı konut finansmanında son 1-1,5 yıldır yaşanan krizin bütün ekonomilerde çok ciddi durgunluk yaratırken, Türkiye'nin bu krizden çok fazla etkilenmediğine dikkat çeken Bayraktar, "Türk insanının ayrı bir özelliği var. Barınmayı, evi hem kutsal sayar hem bütün ihtiyaçlarının önünde tutar, ne yapar eder konuta olan borcunu ödemeye çalışır. Bu bakımdan Türkiye'de geliştirilecek finans sistemleri ve konut inşaat sistemleri en atıl en ücra köşelerde bulunan, yastık

altında bulunan varlıkları da likide edecektir ve piyasaya çekecektir" dedi.

Türkiye'deki 15-16 milyon konutun yarısının zaman içinde mutlaka yenilenmesi gerektiğini söyleyen Bayraktar, depremden hasar gören binaların yenilenmesi bakımından da Türkiye'de konut sunumunun önem taşıdığını, Türkiye'nin artık konut üretimi bakımından dünya ile boy ölçüşebilecek durumda olduğunu belirtti.

Bayraktar, "Alt gelirli ve yoksul grubun konut alma gücü yoktur. Böyle bir argümanın devreye sokulması ve yeni alternatiflerin bulunması gerekmektedir. Türkiye'de mevcut konut stokunun mutlaka gözden geçirilmesi, ihtiyarlayan konutların da yenilenmesi gerekmektedir" dedi.

-"İLK ADIMI ATANLAR ÇOK KARLI ÇIKACAKTIR"-

Konut ve inşaat sektörünün 200 sektörün canlanması ve yüksek istihdam sağlamasıyla ekonomiye ciddi katkılar sağlayacağını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti: "Türkiye'de konut sektöründe ciddi fırsatlar olduğu ortadayken bunu

yeterince anlatamadığımız için üzüntülerimizi ifade ediyorum. Yabancı dostlarımıza seslenmek istiyorum; ilkleri başaranlar, cesur olanlar, özellikle İstanbul için ilk adımı atanlar çok karlı çıkacaktır. 3 milyondan fazla konutun yüzde 60'ının yenilenmesi gerekirken, İstanbul'un kendi merkezli uydu kentlere ihtiyacı vardır. Çorlu, Silivri, Lüleburgaz merkezli, yine Gebze ve Düzce'de, güneyde Bandırma'da yeni yerleşim yerlerine ciddi ihtiyaç vardır. Marmara bölgesi, Türkiye ekonomisini taşımaya, yatırımları yönlendirmeye devam edecektir. İstanbul ve Marmara Bölgesinin önemi gittikçe artacaktır. Hem İstanbul'un gecekondulardan kurtarılması, hem deprem riski altındaki konutların yenilenmesi için ve İstanbul'daki ulaşımla destekli yeni yerleşim birimlerinin oluşturulması için çok ciddi yatırımlara ihtiyaç vardır. İstanbul'da ilk etapta yapılacak bu yatırımların ve kendi içinde çok ciddi kaynak ve kar sağlayacak bu yatırımların yaklaşık 500 milyar dolarlık bir hacimle piyasayı canlandıracağını ifade etmek gerekir."