İstanbul'da 100 binden fazla kişi kiralık ev arayışında!

İstanbul'da 100 binden fazla kişi kiralık ev arayışında!

İstanbul'da yükselen kira fiyatları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Kent genelinde 100 binden fazla kiralık ev arıyor. Mega kentte semt seçmek lüks haline haline geldi. İstanbul'da son dönemde kiralık ev sektöründeki hareketlilik devam ediyor. Sputniknews'te yer alan habere göre; özellikle kentsel dönüşüm, koronavirüs sebebiyle memleketine giden insanların geri dönmesi, kısıtlamaların kalkmasıyla düğünlerdeki artış ve okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla kiralık evlerde talep patlaması yaşanıyor. Ev fiyatlarındaki artışlar ise yüzde 50'lere ulaştı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, kiralık ev piyasasındaki son durum hakkında bilgi verdi. Fiyatların normalde kademe kademe yükselmesi gerekirken hızlı bir şekilde arttığının altını çizen Nizamettin Aşa, 1000-1500 lira bandında olan evlerin 2 bin 500 liraya, 2 bin 500-3 bin bandında olan evlerin ise 4 bin liralara yükseldiğini dile getirdi. 

İstanbul da 100 binden fazla kişi kiralık ev arayışında!

Aşa, "100 binden fazla kişi ev arıyor. Özellikle Kadıköy, Suadiye, Bostancı ve Kartal güzergahında talep çok yoğun. Bu bölgede kentsel dönüşümden dolayı 4 bine yakın bina yıkılıyor. Evlerinden çıkan insanlar kiralık ev aramaya başlıyor" dedi.

Beşiktaş'ta bulamayan Avcılar'da ev arıyor

Vatandaşların artık semt seçme gibi bir lüksü olmadığını ve nerede boş ev varsa orayı tercih ettiklerini söyleyen Aşa, "Kiralık ev probleminin en yoğun yaşandığı bölgelerden olan Beşiktaş'ta ev bulamayan Avcılar'a kadar gidiyor. Ancak Avcılar'da da durum farklı değil. Kentsel dönüşüm nedeniyle bölgede üç binadan ikisi yıkılıyor, her yer şantiye gibi" şeklinde konuştu.

İstanbul da 100 binden fazla kişi kiralık ev arayışında!

Önümüzdeki yıl frenlenecek 

Kentsel dönüşümlerin 1-2 sene içerisinden bitirdikten sonra insanların kendi evlerine döneceğini ve bu sayede kiralık evlerin boşalacağını söyleyen Aşa, bu durumun en fazla 2 sene devam edeceğini dile getirdi. 

Kiraların olabileceği en yüksek noktada olduğunu belirten  Aşa, "Bundan sonra kiralarda hızlı artış olmaz. Önümüzdeki yıl fren olacak, çünkü kentsel dönüşümdeki evler bitmeye yaklaşacak" dedi.
Aşa, ev sahiplerinin tutumu ile ilgili soruya "Eski kiracısı olanlar zaten evden çıkaramıyorlar, devlet kiracıdan yana. Fakat sıfır evi olanlar fırsatçılık yaparak verebildiği kadar yüksekten kiraya veriyor" yanıt verdi. 

İstanbul da 100 binden fazla kişi kiralık ev arayışında!

'Dolandırıcılara dikkat'

İnsanların ev ararken en çok dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen  Nizamettin Aşa, "İnsanlar internet sitesinde gördükleri ilanların hepsini doğru zannediyorlar. Mal sahibi olduğunu iddia eden kişilere 6-7 aylık peşinat gönderiyorlar. Tavsiye vermek gerekirse, mal sahibini görmeden ödeme yapmasınlar. Mülk sahibinden tapu isteyin. Anadolu insanı İstanbul'da çocuğuna ev arıyor, ilandaki fotoğrafları gördüğünde direkt gönderiyor parayı. Bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Dolandırıcılarla bire bir yaşadığı anısını anlatan Aşa, "İnternette gördüğüm bir ilan üzerine sözde ev sahibini aradım. Bana kendisinin şehir dışında olduğunu ve parayı yatırmam gerektiğini söyledi. Kendisine evi gidip görmek istediğimi söylediğimde, göremeyeceğimi ve internetteki fotoğraflarına bakmamı söyledi" dedi.

Dolandırıcıların Beşiktaş'ta 1500 liraya ev kiralamaya çalıştıklarını belirten Aşa, şu anda o bölgede 3500 liranın altında ev olmadığını ve insanların kesinlikle bu tuzaklara düşmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

 

İstanbul'da 100 binden fazla kişi kiralık ev arıyor. Semt seçmek büyük lüks oldu.

Yorumu: Bunun böyle olacağı belliydi. Sürpriz yok.

— Tebernüş Kireçci (@TebernKireci1) September 2, 2021

 

İstanbul'da kiralık ve satılık ev fiyatları neden yükseliyor?