İstanbul'da 188 bin yeni konut sahibini bekliyor!

İstanbul'da 188 bin yeni konut sahibini bekliyor! İstanbul'da 188 bin yeni konut sahibini bekliyor!

İstanbul’da binaları depreme dayanaklı hale getirmek ve şehre modern bir alt ve üstyapı kazandırmak için her geçen gün yeni bir proje hayata geçiriliyorİstanbul’da binaları depreme dayanaklı hale getirmek ve şehre modern bir alt ve üstyapı kazandırmak için her geçen gün yeni bir proje hayata geçiriliyor. Bu projelerle birlikte şehirdeki konut ve ticari alan sayısında da artış gözleniyor. Reidin’in markalı konut projeleri stok raporuna göre İstanbul’da 2021 yılına kadar yaklaşık 188 bin 347 yeni konut stoka katılmış olacak.


Bu sayı şu anda inşaat halinde olup, 2021 yılı ve öncesinde inşaatı tamamlanacak olan markalı konut projeleri üzerinden hesaplanıyor. Esenyurt, konut stoku en fazla olan ilçe durumunda. Ortalama metrekare fiyatları 5 bin TL’nin altında olan Esenyurt’ta devam eden ve projelendirilen 49 projede 34 bin 186 daire stoku bulunuyor. Kentsel dönüşümün genelde bina bazlı yapıldığı Kadıköy ise en çok projenin olduğu ilçe. Metrekare fiyatları 10 bin TL’nin üstünde olan Kadıköy’de 106 projede 16 bin 763 daire yeni sahiplerini bekliyor.


Reidin CEO’su Kerim Bertrand, Ocak 2015 ve sonrasında tamamlanan konut projeleriyle şu an inşaat halinde ve öncesinde tamamlanacak projeler karşılaştırıldığında 2+1 tipindeki dairelerin üretiminde artış olduğunu söyledi.


‘YÜZDE 35’İ 2+1 TİPİNDE’

Bertrand, 2015 itibarıyla tamamlanan projelerde 2+1 dairelerin oranının yüzde 32 olduğunu, bu rakamın devam eden ve 2021 öncesinde tamamlanacak projelerde yüzde 35’e çıktığını söyledi. Ekim ayında değişecek yönetmelikle birlikte stüdyo daireler artık üretilmeyecek. Şu an devam eden projelerdeki stüdyo daire oram da yüzde 2 seviyesinde.


Nüfusu kalabalık ilçelerde stok fazla

İstanbul’da 2021 yılına kadar en çok yeni konutun üretileceği ilçe Esenyurt, aynı zamanda İstanbul’un nüfusu en kalabalık ilçesi. Esenyurt’ta, nufusu.com verilerine göre nüfusa kayıtlı 795 bin kişi bulunuyor. Esenyurt’u takip eden Başakşehir’in nüfus sayısı yaklaşık 370 bin kişi. Anadolu yakasında kentsel dönüşüm kapsamında markalı konutların atağa kalktığı Kartal ve Pendik ilçelerinde toplam 83 adet markalı konut projesinde, 20 bin 704 yeni konut sahiplerini bekliyor. Bu ilçelerin nüfusları ise sırasıyla, 459 bin 298 ve 691 bin 681.


Habertürk / Erdem Aktürk