İstanbul'da 262 bin 665 bina denetlenmeli!

İstanbul'da 262 bin 665 bina denetlenmeli!

İstanbul'da bulunan milyon 164 bin binanın yüzde 22.6'sı, yani 262 bin 665 adedi, 1980 yılı öncesinde inşa edildi. Sabah Gazetesi köşe yazarlarından Mevlüt Tezel bugünkü köşe yazısında bu binaların denetlenmesi gerektiğini dile getirdi. Uzmanlar olası İstanbul depremine yönelik alınması gereken önlemleri dile getirirken gözler İstanbul'daki binaların sağlığına çevrildi. Sabah Gazetesi köşe yazarlarından Mevlüt Tezel bugünkü köşe yazısında, İstanbul'un mevcut bina sağlığını kaleme aldı. İşte Tezel'in o yazısı...

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün raporuna göre; İstanbul'da 1 milyon 164 bin binanın yüzde 22.6'sı, yani 262 bin 665 adedi, 1980 ve öncesinde yapıldı.

İstanbul

Bu binalarda 1 milyon 51 bin adet daire olduğu ve 3 milyon 152 bin kişinin oturduğu öngörülüyor. İstanbul'da olası 7 üstü depremde zarar görmesi beklenen bu binaların mutlaka yapı denetim yapılmalı. Yapı denetimi yapmayan mal sahipleri hakkında yasal işlem başlatılmalı.

İzmir depreminde gördük; mal sahipleri lüks konutlarda otururken, kiracılar çürük binalarda hayatlarını kaybettiler.
Mal sahipleri depreme dayanıksız binaların kentsel dönüşümü için anlaşamıyorsa devlet yasal işlem başlatmalı. Riskli binalardaki dairelerin kiraya verilmesi yasaklanmalı ve kentsel dönüşüm zorunlu tutulmalı. Depremin şakası yok!

Büyük İstanbul depremi: En riskli ilçeler hangileri?