İstanbul'da 300 bin konut riskli!

İstanbul'da 300 bin konut riskli!İstanbul Zeytinburnu'nda çöken 5 katlı bina sonrasında kentsel dönüşüm gerçeği tekrar gözler önüne serildi.  İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu İstanbul'da acil olarak 300 bin konutun dönüşmesi gerektiğini dile getirdi. 


İstanbul Zeytinburnu'nda önceki günlerde çöken bina kentsel dönüşüm gerçeğini yeniden ortaya çıkardı.Yeni Şafak'tan Ayşe Mine Alioğlu'nun haberine göre; kent genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmesine rağmen megakentte acil olarak dönüşmesi gereken 300 bin konut bulunuyor. Esenler Belediye Başkanı ve İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik şu açıklamalarda bulundu: 

İstanbul

"İstanbul’daki yapı stoğunun bağımsız birim miktarı 7,1 milyon. Bu bağımsız birimlerden 2,5 milyonu 2000 yılı sonrası inşa edilmiş. Dönüşmeyi bekleyen bağımsız birim sayısı 1,5 milyon, acil dönüşmeyi bekleyen bağımsız birim (konut-işyeri) sayısı da 300 bin.”

İHMALKAR DAVRANIYORLAR

CHP'li belediyilerin kentsel dönüşüm çalışmalarında gerekli özeni göstermediğini belirten Göksu, “Şu anda 300 bin acil dönüşmesi gereken konut var. Dönüşüm yapılması gereken bölge sayısı 68. Bu bölgelerin 13’ünü bakanlık bizzat yönetiyor. 49 bölge 13 ilçe belediyesi sınırlarında. 9 bölge ise İBB’nin sorumluluk alanında. Burada 3 bin 888 bağımsız bölüm var. 2 yıldır soruyorum. 3 bin 888 konutun bir tanesi için tek şey yaptılar mı? Deprem seferberliği diye İstanbul’da 20 bin konut sözü verdiler, 224 binanın yıkılması gerektiğini söylediler, birini bile yapmadılar. 3 ayda bir soruyorum. Yıktınız mı? Eyüp’te başladılar, sıkıntı çıkınca çözemediler. ‘Deprem tehlikedir’ diye bağırmak deprem tedbiri midir? şeklinde soru yöneltti. 

İstanbul

DEPREMİN BÜTÇESİ DÜŞÜRÜLDÜ

Deprem bütçesine yönelik de yorum yapan Göksu, “Kentsel dönüşüm için AK Parti döneminde ayırdığımız bütçe 6 milyar lira. Şimdiki yönetim deprem bütçesini 6 kat düşürdüğü yetmiyormuş gibi bir de 25 milyar lira borçlandırdılar. Sadece Esenler’e iki ayda harcadığımız miktar 1,5 milyar lirayken, İBB’nin ayırdığı para 250 milyon lira. ‘2021 yılı deprem yılı, 20 milyar katrilyon Merkezi idareden gelecek paranın yüzde 10’unu depreme ayır. Biz de bunu meclisten geçirelim’ dedim. Deprem konusunda iş yapmak gayret ister, emek ister. Engelleniyoruz diye Tweet attı. Kim engellemiş, söylesin. En büyük engel onun zihniyetinde. Kendi partisinin ilçeleri yüksek riskli yerler olmasına rağmen bir tek kentsel dönüşüm projeleri yok” şekline konuştu.

İstanbul

SADECE ALGI OLUŞTURULUYOR

İstanbul'da bugüne kadar  15 bilimsel, teorik ve saha çalışması hayata geçirdiklerini belirten Göksu, “CHP sadece manipüle ediyor. Hepimizi ilgilendiren hayati konuda bile doğru söylemiyor. Biz insanlarımızın canını düşünürken, muhalefet mahkeme mahkeme dolaşıp projelerimizi engelletmeye çalışıyordu. Toplanma ve barınma alanlarını arttırmak için çalışırken, CHP’liler bu alanları imara açtığımıza dair algı oluşturuyorlardı” dedi.

İSTANBUL'UN EN BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ ESENLER'DE

Kentsel dönüşümde Esenler'in örnek olduğunu söyleyen Göksu, “Esenler’de aşağı yukarı dönüşmesi gereken 98 bin 160 konut vardı. 8 yılda bunların 56 binini dönüştürdük, 42 bini kaldı. Temmuz gibi büyük bir konut teslimi yapacağız. Bunları dağıtacağız. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri burada yürüyor. Bir taraftan riskli yapıları dönüştürüyoruz, diğer yandan akıllı kent ve yatay mimari yükseliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul'da büyük dönüşüm başlıyor!