İstanbul'da 5 bin 253 riskli bina ihbar edildi!

İstanbul'da 5 bin 253 riskli bina ihbar edildi! İstanbul'da 5 bin 253 riskli bina ihbar edildi!

İstanbul'da meydana gelen deprem sonrasında valiliğe, vatandaşlar ve resmi kurumlar tarafından 5 bin 253 riskli bina ihbar edildi.Geçtiğimiz hafta Marmara Denizi'nin Silivri açıklarında oluşan 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafondan il genelinde yürütülen hasar tespit çalışmalarına devam ediliyor.

Bina ve kritik tesislerin hasar tespitini yapmak, acil yıktırılması gereken binaları belirlemek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bağlı 360 görevli, 180 ekip halinde sahada incelemelerine devam ediyor.

Ekipler, çalışmalarda bu zamana kadar kamu yapıları, konut ve iş yerlerinde incelemeler sonuçlandı.

İstanbul Valiliğine ise vatandaşlar ve resmi kurumlar tarafından 5 bin 253 riskli bina ihbarı yaptı. Gelen ihbarların 4 bin 972'si vatandaşlardan, 221'i okullardan, 12'si hastanelerden, 48'i ise diğer kamu kurumlarından yapıldı.

42 eğitim binasının incelemesi devam ediyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hasar tespiti için haber verilen eğitim binalarından 179'unda başlatılan incelemeler sonuçlandı. Çalışmaların ardından 134 okulun hasarsız, 30 okulun az hasarlı, 15 okulun ise ağır hasarlı olduğu belirlendi.

Eğitim binalarının 42'si is eindceleniyor. Hastanelerin 8'inin hasarsız, 2'sinin az hasarlı, 2'sinin de ağır hasarlı olduğu açıklandı.

Diğer kamu kurumlarına ait 35 binanın hasarsız, 7 binanın az hasarlı, 4 binanın ağır hasarlı olduğu belirlendi. 2 binada incelemeler sürüyor.

Vatandaşlar tarafından haber verilen ihbarların ardından 2 bin 179 binanın hasarsız, 739 binanın az hasarlı, 189 binanın ise ağır hasarlı olduğu açıklandı,. Deprem kaynaklı olmayan hasarlı 651 bina olduğu belirlendi.

Vatandaşların ihbar vermesi üzerine diğer riskli binalarla ilgili incemeler devam ediyor.