İstanbul'da artan ev fiyatları için neler yapılabilir?

İstanbul'da artan ev fiyatları için neler yapılabilir?

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, İstanbul'da artan ev fiyatlarıyla değerlendirmelerde bulundu. Ali Kurt, konut sektöründe yaşanan sorunlara ilişkin çözüm önerilerini de sıraladı.KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, İstanbul'da artan ev fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Ali Kurt, Twitter hesabından konut sektörüyle ilgili değerlendirmeler yaptı. "İstanbul’da son bir iki yılda kiralık ev fiyatları bazı semtlerde neredeyse yüzde 100’ün üzerinde arttı" diye konuşan Kurt, "Öncelikle bu artışın başlıca sebeplerine değinip sonrasında çözüm önerileri paylaşacağım" dedi. 

İstanbul da artan ev fiyatları için neler yapılabilir?

Ali Kurt, İstanbul'da konut piyasasında yaşananları ve sebeplerini şu şekilde anlattı:

"1. İnşaat maliyetlerinde enflasyonun üzerindeki artışlar ve yüksek faizler nedeniyle konut satın almak zorlaştı ve kiralama talebi arttı.

2. İstanbul’un nüfus artış hızına, kayıt dışı göçmen/mülteci/sığınmacı vb. nüfus eklendi! Konut sektöründe arz talep dengesi sarsıldı.

3. İstanbullularda deprem bilincinin artışı ile sağlam konutlara taşınma ihtiyacı arttı bu da belli bölgelerdeki arz talep dengesini bozdu.

4. Meri planlardaki sosyal konut yapmanın önünü açacak kamu arsaları da tükenme aşamasına geldiğinden yeterli sayıda sosyal konut üretilememesi kamu kurumlarının piyasayı regüle etmekte elini zayıflattı.

İstanbul da artan ev fiyatları için neler yapılabilir?

Peki bu durum karşısında ne yapılabilir? 

1. Öncelikle göçmen/mülteci/sığınmacı vb. nüfus kontrol altına alınmalıdır.

2. Artık sadece İstanbul ve Marmara bölgesi değil Anadolu kentleri de yeni yatırımlarla cazibe alanı haline getirilerek insanların ters göçe teşvik edilmesi gerekli!

3. İstanbul’da riskli yapı stoğunun yenilenmesi konusunda alternatif finans teşvikleri geliştirilmeli.

İstanbul da artan ev fiyatları için neler yapılabilir?

Böylece inşaat sektörü ayakta kalır, daha da önemlisi İstanbul olası bir depreme hazır hale gelir.

Kiralık ya da satılık konut fiyatlarının düşmesi için arzın artırılması çözüm değil. Konut üretimi ana faaliyet alanı olan bir şirketin yöneticisi olarak bunu söylüyorum!

Şehrimizin kontrolsüz bir yapılaşmaya dayanacak gücü yok.Sadece düşük faizli kredi kampanyaları ile konut sektöründeki kriz çözülemez.  

Konut arzını artırmak, krizi derinleştirmektir. Çünkü ekonomik krizden daha etkili sosyolojik bir kriz ile karşı karşıyayız..."

İstanbul da artan ev fiyatları için neler yapılabilir?

İstanbul'da konut kiraları en çok hangi ilçelerde arttı?

İstanbul'da kira fiyatları iki kat arttı!

İstanbul'da öğrenciler barınma sorunu yaşıyor!

Bu fiyattan, bu konutları kim alıyor?

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com