28 / 03 / 2023

İstanbul'da depremler başladıktan sonra 3 yıl gitmeyecek!

İstanbul'da depremler başladıktan sonra 3 yıl gitmeyecek!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ahmet Ercan, "2035'ten sonra zilleri çalmak gerekiyor. En riskli yıllar 2045'ten sonra başlar" dedi. Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl gitmeyecek diyen Ercan, büyük artçılar için uyardı...Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, CNN TÜRK Muhabiri Mücahit Topçu'nun sorularını cevapladı. 

Hürriyet'te yer alan habere göre; Prof. Dr. Ercan, Türkiye'nin deprem riski en düşük yerleri olan Sivas, Konya ve Kastamonu'da meydana gelen depremleri değerlendirdi ve  beklenen büyük İstanbul depremi için de tarih verdi. İşte Prof. Dr. Ercan'ın açıklamaları...

İstanbul da depremler başladıktan sonra 3 yıl gitmeyecek!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın açıklamaları şu şekilde: 

"2018 yılında bir açıklama yapmıştım. 2020,2021,2022 ve hatta 2023 yılları deprem yılları olacak diye. Bunun temel kaynaklarından bir tanesi küresel ölçekte yerin 6370 kilometredeki kristal temelindeki bir yalpalanma oluştu. Bu yalpalanmayla yaklaşık 5 km değişirken 20 km değişmeye başladı.

Sivas, Kayseri deprem açısından güvenli olan yerlerdi. Konya, Türkiye'nin depremsiz en güvenli yerlerinden biri derken orada da oldu. Türkiye deprem korkusu yaşar oldu.

İstanbul da depremler başladıktan sonra 3 yıl gitmeyecek!

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ İÇİN TARİH VERDİ

Marmara'nın gergin olmadığını 1999 yılından beri söylüyorum. 1999'da olan Gölcük Depremi'nde yaklaşık 132 atom bombası gücünde bir gerginlik boşaldı ve Marmara'nın gerginliğinin çoğunu boşalttı. Daha sonra Düzce depremi oldu. Dolayısıyla bu bölge rahatladı. 22 yıldır deprem için erken diye söylüyorum ama bunun bir bilimsel kalkış noktası var. Uyarı yapmak gerekirse 2035'ten sonra zilleri çalmak gerekiyor. En riskli yıllar 2045'ten sonra başlar ancak algoritma şunu gösterdi ki; depremin gecikme olasılığı da var.

Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl gitmeyecek, sürekli büyük artçılar göreceğiz, keza Tekirdağ'da da öyle."

Büyük İstanbul depremi için dikkat çeken açıklama!

İstanbul depreminde 150 bin bina hasar görecek!
Geri Dön