İstanbul'da en fazla cami Fatih'te!

İstanbul'da en fazla cami Fatih'te! İstanbul'da en fazla cami Fatih'te!

İstanbul’un 39 ilçesinde en fazla cami Fatih, en az cami ise Adalaryer alıyor. Fatih’i sırasıyla Üsküdar, Ümraniye, Beykoz ve Pendik izliyor. Şile, 332 ile kişi başına düşen cami sayısında ilk sırada bulunuyor.Türkiye’nin en kabalalık şehri İstanbul’da en fazla cami Fatih, en az cami ise adalarda bulunuyor.

 

İstanbul Müftülüğünün verilerine göre, İstanbul genelinde toplam cami sayısı 3 bin 362. Kent genelindeki cami sayısına bakıldığında birinci sırada 340 camiyle Fatih, ikinci sırada 186 camiyle Üsküdar, üçüncü sırada 143 camiyle Ümraniye, dördüncü sırada 136 camiyle Beykoz ve beşinci sırada 133 camiyle Pendik bulunuyor.

 

ADALAR İSE 9 CAMİYLE KENTTEEN AZ CAMİNİN YER ALDIĞI İLÇE

 

Türkiye İstatistik Kurumunun 2016 rakamlarına göre İstanbul, ülke nüfusunun yüzde 18,5’ini barındırıyor. 14 milyon 804 bin 116 kişinin yaşadığı metropolde her 4 bin 403 kişiye bir cami düşüyor. İlçelerde ise 417 bin 285 nüfuslu tarihi yarımada da yer alan Fatih’te bin 227 kişiye bir cami düşerken, 535 bin 537 kişinin yaşadığı Üsküdar’da 2 bin 879 kişiye bir cami düşüyor. İstanbul’un en kalabalık ilçesi olan ve 795 bin 10 kişinin yaşadığı Esenyurt’ta ise 77 cami bulunuyor. Bu ilçede 10 bin 324 kişiye bir cami düşüyor. 14 bin 478 kişiyle en az kişinin yaşadığı Adalar’da ise bin 608 kişiye bir cami denk geliyor. 103 caminin bulunduğu Şile’nin nüfusu ise 34 bin 241. İlçede 332 kişiye bir cami düşüyor. Şile kişi başına düşen cami sayısında en üst sırada yer alıyor.

 

TAKSİM’E CAMİİ YAPILMASI ŞART 

 

İstanbul’un tarihi mekanlarından 238 bin 762 kişini yaşadığı Beyoğlu’nda ise 99 cami bulunuyor. Beyoğlu’nda 2 bin 411 kişiye bir cami düşüyor. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde ise sadece Taksim Mescidi ve Hüseyinağa Camisi mevcut. Vatandaşlar özellikle cuma namazlarını kılacakları zaman ibadethaneler yetersiz kalıyor. Vatandaşlardan bazıları namazlarını dışarıda kılıyor. Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan vatandaşlardan Yusuf Çatkın, her hafta cuma namazını dışarıda kıldıklarını söyledi.


Taksim’de camiye ihtiyaç olduğunu belirten Çatkın, ‘’Özellikle kış günleri insanlar dışarıda namaz kılıyor. Cemaatin çoğu dışarıda kalıyor. Burada çok büyük ihtiyaç var. Cumhurbaşkanın Taksim’e cami yapılmasıyla ilgili çağrısını da destekliyoruz. İnşallah duamız buraya caminin yapılmasıdır.’’ dedi.

 

Bülent Uygur da bölgedeki ibadethanelerin ihtiyacı karşılamadığını dile getirerek, ‘’Kışın kar, yağmur yağdığı zaman dışarıda kılıyoruz. İçerisi yetmiyor. Bundan dolayı mecbur dışarıda kalıyoruz, ıslanıyoruz. Buraya vatandaş olarak cami yapılmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın isteği çok güzel. Biz de istiyoruz. Bölgede bulunan iki cami insanların ihtiyacını karşılamıyor.’’ ifadelerini kullandı.

 

Nedim Aksoy da bölgeye dünyanın en büyük camisinin yapılmasını istediklerini belirterek, ‘’Burada 2 tane mescit var. Müslüman ülke burası. Buraya 40-50 kişi sığmıyor. Talimhaneden Taksim Mescidine geliyorum.’’ dedi.

Yaşar Karagöz de çoğu zaman namazı dışarıda kıldıklarını dile getirerek, ‘’Bunun için İstanbul’a, Taksim’e yakışan büyük bir cami istiyoruz. Cumhurbaşkanının cami talebini destekliyoruz.’’ dedi.Milli Gazete