İstanbul'da kira fiyatları 10 yılda ne kadar arttı?

İstanbul'da kira fiyatları 10 yılda ne kadar arttı?İstanbul emlak yatırımı yapmayı düşünenler için de bir cazibe merkezi. 2016 yılına bakıldığında, ülke genelinde gerçekleşen konut satışları içerisinde İstanbul'un payı yüzde 17,3 oldu.İstanbul, Türkiye gayrimenkul sektörünün nabzının attığı şehirlerin başında geliyor. Konut fiyatlarıyla her zaman gündemde yer alan şehir, emlak yatırımı yapmayı düşünenler için de bir cazibe merkezi. 


2016 yılına bakıldığında, ülke genelinde gerçekleşen konut satışları içerisinde İstanbul'un payı yüzde 17,3 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre İstanbul, kadın nüfusun da en fazla konut sahibi olduğu şehir olmayı başardı. Diğer yandan İstanbul kiralık ev pazarı da her dönem hareketliliğini korumayı sürdürüyor. Sadece kiracılar için değil, satın aldıkları evden kira getirisi elde etmeyi düşünen ev sahipleri için de İstanbul'daki kiralık daire fiyatları önem taşıyor. 


Kira fiyatları 10 yılda yüzde 124 arttı. İstanbul'daki konutların kira fiyatlarında yaşanan değişimin 10 yıllık serüvenine bakıldığında, fiyat artışı yönünde yaşanan değişimin yüzde 100'leri geride bıraktığı görülüyor. 2006 yılının aralık alında ortalama 100 metrekarelik bir dairenin metrekare başına kira fiyatı 6,99 TL iken, bu rakam 2016 yılında 15,67 TL/metrekare oldu. İstanbul ilçelerine bakıldığında ise 10 yıllık kira fiyatı artış oranlarının yine yüzde 100'ü geçtiği görülüyor. Gayrimenkul bilgi servisi RE1D1M verilerine göre İstanbul'da kiralık konut fiyatları Aralık 2006 ve Aralık 2016 yılları arasını kapsayan 10 yıllık dönemde yüzde 124 oranında yükselmiş durumda.


Kütahya Vizyon