11 / 12 / 2023

İstanbul'da konut kiraları 0-5 yaş binalarda yüzde 40 arttı!

İstanbul'da konut kiraları 0-5 yaş binalarda yüzde 40 arttı!

EVA Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, İstanbul'da 0-5 yaş konut kiralarının yüzde 40 arttığına değinerek, İstanbul genelinin minimum kira bedelinin 12 bin 500 liraya yükseldiğini belirtti.İstanbul'da konut kira bedelleri yükselmeye devam ediyor. Günümüz koşullarında hızlı artan kira bedellerinin artık kişileri merkezi ilçe konumlarından uzaklaştırdığını vurgulayan EVA Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, İstanbul genelinde konutların ortalama kira rakamları 2023 yılı içerisinde Ocak ayında aylık 12.500 TL iken Haziran ayı itibariyle bu tutar 17.500 TL seviyesine ulaştığını belirtti. 

İstanbul da konut kiraları 0-5 yaş binalarda yüzde 40 arttı!

İSTANBUL'DA 0-5 YAŞ BİNALARIN KİRASI YÜZDE 40 ARTTI!

Konutları bina yaşlarına göre değerlendiren Serkan Bal, 0-5 yaş aralığındaki dairelerin ocak ayı içerisinde aylık 15 bin TL iken Haziran ayında ortalama 21.000 TL rakamlarına ulaştığını söyledi. 

Dairenin bulunduğu konum, site özellikleri, manzara durumlarına göre kira rakamları 21 bin TL’nin çok üzerine de çıktığını belirten Bal, binanın yaşı, yer aldığı kat ve merkezi konumlardan uzaklığına göre 12 bin TL rakamının altına da indiğini söyledi. 

Kadıköy ilçesi özelinde yaptıkları çalışmadan bahseden Bal, “Kadıköy’de Ocak ayı içerisinde ortalama kira tutarları aylık 22 bin TL rakamlarında iken Haziran ayı içerisinde 27 bin TL seviyelerine ulaştı. Kira tutarları 0-5 yaş binalarda yüzde 32, 6-14 yaş binalarda yüzde 39, 15-30 yaş binalarda yüzde 23, 30 yaş üstü binalarda ise yüzde 26 arttı.” şeklinde konuştu.

İstanbul da konut kiraları 0-5 yaş binalarda yüzde 40 arttı!

İSTANBUL VE KADIKÖY'DE BİR MEMUR KİRA BEDELİNİ ÖDEYEBİLİR Mİ?
 

Serkan Bal, memur olarak çalışan bir kişinin kiralık konut bulabilmesiyle ilgili yaptığı çalışmada İstanbul’a yeni atanmış bir memur ilçe merkezli konumlarda değil ancak şehrin çeperlerinde kiralık konut bulabileceğini söyledi.

Yeni bir memurun ya şehir merkezinde yakın konumda  daha eski yapılmış binaları tercih etmek durumunda kalacağ Kadıköy genelinde durumu değerlendirdiğimizde minimum kira ücreti ortalaması 19 bin TL tutarlarındadır. Bu rakam ortalamayı temsil etmekte olup; Merpenköy, Sahrayı Cedit, Dumlupınar, Eğitim Mahallesi bölgelerinde eski binalarda yer alan konutlar 13 bin TL ile 17 bin TL aralığında kiraya verilebilmektedir.” ifadelerini kullandı.

İstanbul da konut kiraları 0-5 yaş binalarda yüzde 40 arttı!

BÜYÜKŞEHİRLERDE YAŞAYAN MEMURLAR KİRA DESTEĞİ ALMALI!

Kira rakamlarındaki artışları dikkate alındığında memurların atandıkları ilin kira seviyelerine bağlı olarak kira desteği alması gerektiğine dikkat çekti.  

Bal'a göre; her şehrin veya hatta her büyükşehrin ilçelerine bağlı olarak kira desteği şartlarının değişken olması günün koşullarına göre daha adil olacak gibi görünüyor.

Öte yandan Bal :'' Kira konusunda hızlı çözüm önerilerinden biri olarak binalarda kullanılmayan çatı aralılarına iskan izni verilmesi ve bina sakinlerinin bu alanı kiraya vermesi imkanı geliştirilebileceğini düşünüyoruz. Bu alanların kullanılabilir konut niteliğine dönüştürülerek iskana açılması en azından 1-2 kişinin barınma ihtiyacını bir kısmını karşılayacaktır.

Bina sakinleri bu alanlardan kira geliri elde ederken kiralanacak yer ihtiyacı duyanlarında barınma sorununa bir nebze çare olacaktır, aynı zamanda devlette yapılan bu kira kontratlarından vergi alabilecektir. İstanbul’da bu şekilde kullanılabilecek en az 15 bin binanın oluğu düşünülürse, bu alanlar hazırlanıp ortalama 1 kişiye kiralansa en az 10 bin kişinin kiralama sorunu çözülmüş olur.'' dedi. 

Tatil cenneti Bodrum’da emlak fiyatları zirve yaptı! Ev fiyatları şatolar ile yarışıyor! 

Yatırımda rota değişti: Ev alamayan arsaya yöneldi!

Ev fiyatları yüzde 110, kira fiyatları yüzde 138 arttı! Evlerin ortalama metrekare fiyatı 19 bin 536 TL oldu
Geri Dön