İstanbul'da müstakil konutlara salgın piyangosu!

İstanbul'da müstakil konutlara salgın piyangosu!Kovid-19 pandemisinde diğer insanlardan izole yaşama isteğiyle beraber artışa geçen müstakil konut sahibi olma talebi İstanbul'un bazı ilçelerindeki villa fiyatlarını uçuşa geçirdi. 


Kovid-19 pandemisinde diğer insanlardan izole yaşama isteğiyle beraber artışa geçen müstakil konut sahibi olma talebi İstanbul'un bazı ilçelerindeki villa fiyatlarını uçuşa geçirdi. 

Sözcü Gazetesi'nden Nuray Turhan'ın haberine göre; Temmuz ayı itibarıyla son bir senede müstakil konut sayısının yoğun olduğu ilçelerde ev fiyatları neredeyse yüzde 50 yükseldi. Fiyat artışında Adalar yüzde 49'la ilk sıraya yerleşirken, onu yüzde 46 ile Şile, yüzde 38 ile Büyükçekmece, yüzde 37 ile Sarıyer, yüzde 35 ile Eyüpsultan takip etti. 

İstanbul

Yüksek enflasyon, tasarrufları döviz ve gayrimenkule yönlendirdi

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, konuya ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İstanbul

TL'nin dolar karşısındaki değer kaybının son 16 ayda yüzde 41'e ulaştığına vurgu yapan Yılmaz, “Para politikasının enflasyonu hedeflenen düzeye getirmekten çok uzak olduğu inancı yerleşti. Enflasyonun artacağına yönelik beklentiler tasarrufları TL'den uzaklaştırırken, döviz, altın, kripto para, gayrimenkul gibi varlıkların tercih edilmesine yol açtı” değerlendirmesini yaptı. Düşük faiz oranlı kredilerin de talebi yükselttiğinin altını çizen Yılmaz, şu şekilde konuştu: 

İstanbul

“Karantinada dairelerde sıkışanlar için bahçeli evler, evden çalışanlar için yazlıklar cazip hale geldi. Menkul kıymetler ve diğer varlık fiyatlarının şişmesinin eşlik ettiği bu ortamda konut talebi artarken fiyatlar da yükseldi. Nisan 2020'den Nisan 2021'e kadar metrekare fiyatlarındaki aylık artış yüzde 2.5 oldu.”

Müstakil tapu oyununa dikkat!

Ev alacaklar dikkat! Fiyatlar uçtu!

Pandemi emlak piyasasına yaradı!