İstanbul’da ofis kiralamaları üçüncü çeyrekte önemli artış gösterdi!

İstanbul’da ofis kiralamaları üçüncü çeyrekte önemli artış gösterdi! İstanbul’da ofis kiralamaları üçüncü çeyrekte önemli artış gösterdi!

İstanbul’da metrekare bazında ofis kiralamaları 2019 üçüncü çeyrekte, yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 62,05 artış gösterdi. Üçüncü çeyrekte kiralamaların yüzde 33,56’sı Anadolu yakasında, diğer kısmı ise Avrupa yakasında gerçekleşti....Cushman & Wakefield “Türkiye Pazar Analizleri 2019 Üçüncü Çeyrek” raporunu yayınladı.  İstanbul Finans Merkezi’nin devreye girmesi ile beraber, şehirdeki ofislere olan taleplerin de ivme kazanacağı öngörülüyor.

Ticari gayrimenkul danışmanlık pazarının küresel pazarda liderlerinden olan Cushman & Wakefield’in ofis, perakende, sanayi ve lojistik sektörlerine yönelik hazırladığı ‘Türkiye Pazar Analizleri Üçüncü Çeyrek Raporu’, ekonomik olarak toparlanma sürecine girildiğinin mesajını verdi.

Türkiye ekonomisinin 2019 ikinci çeyrekte yüzde 1,5 ile beklenenden daha düşük bir daralma göstererek toparlanma sürecine girmesi ve enflasyonunun yaklaşık 3 yıl sonra en düşük seviyesine ulaşarak bu Eylül ayında yüzde 9,26 ile tek haneye düşmesi, hem tüketicide hem de yatırımcıda güven oluşturdu.

AVM alan büyüklüğü 80 bin metrekarelik yeni arz ile 12,99 milyon metrekareye ulaştı. Diğer taraftan ofis, sanayi ve lojistik alanlarındaki yeni yatırımların da yavaşlayarak devam ettiği görüldü.

Yılın ilk iki çeyreğinde 2018’in aynı dönemine göre cadde mağazaları ve ofis kiraları kura bağlı olarak yüzde 17’ye varan oranlarda düşüş yaşanmıştı.  Gerilemenin aynı şekilde devam ettiği üçüncü çeyrek rapor sonuçlarında,Türkiye genelindeki ofis kiraları döviz bazında ortalama yüzde 6 düşerken, perakende pazarında da yüzde 12 civarı bir azalma yaşandığı yer aldı.

Tüketici perakendede de e-ticarete ve AVM’ye ilgiyi sürdürdü

Raporda yer alan verilere göre, 2019 Ağustos ayında ‘AVM Ciro Endeksi’ vatandaşın artan harcamaları ile birlikte geçen senenin aynı ayına göre yüzde 7,8 arttı.Tüketicilerin AVM’lerdeki en yoğun harcamaları ise Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsayan son çeyrekte yeme-içme ve ayakkabı kategorilerinde yaşandı.

Yeni Havalimanı ile yeni lojistik yatırımları da devreye giriyor

Rapora göre perakende sektöründe olduğu gibi sanayi sektöründe de yılın üçüncü çeyreğinde önemli gelişmeler kaydedildi. Gayri safi yurtiçi hâsılada kaydedilen daralmanın azalması, enflasyonun ciddi bir düşüş kaydederek tek haneye gerilemesi ile son dönemde gözlemlenen pozitif performans, ekonomik aktivitelerde ılımlı bir toparlanmanın sinyallerini verdi. Alman otomotiv üreticinin, planladığı mega üretim tesisi yatırımına yönelik ilk adımı Manisa merkezli Türkiye iştirakini kurarak attı. Bunlara ek olarak, İstanbul Yeni Havaalanı’na oldukça yakın konumdaki Arnavutköy bölgesinde bulunan 1,6 milyon metrekarelik arazi, başlıca nitelikli sanayi ve depolama alanı olarak kullanılmak üzere imara açıldı.

İstanbul Finans Merkezi, şehirdeki ofislere talebi artıracak

Rapora göre, Türkiye Ofis pazarındaki yatırım faaliyetleri üçüncü çeyrekte hareketlenme yaşandı. İstanbul Finans Merkezi projesinin hızlandırılması adına Türkiye Varlık Fonu’nun projeye yatırımcı olarak dahil olması ile İFM’nin gerekli hukuki altyapısı ile birlikte 2021 yıl sonuna kadar bitirilmesi ve ofis pazarına olan talebin projenin bitimi ile beraber hızlı bir canlanma yakalaması öngörülüyor. Ekonomideki Genel Görünüme göre, yılın ikinci yarısında ekonomik göstergelerin daha güçlü seyretmesi ve beraberinde yüksek enflasyon oranının düşürülmesi yönünde ilerlenmesi, döviz kurunda devam eden hareketliliğe rağmen, artan acil satılık gayrimenkullerdeki kısa ve orta vadede fiyatların alıcı beklentilerine yaklaşması ile ofis yatırımlarına olan talebin olumlu yönde etkilenmesi öngörülüyor.

Ek olarak kiralama faaliyetleri beklendiği gibi bu çeyrek artış göstererek, genel olarak ekonomide kaydedilen gelişmeler ile önümüzdeki dönemde daha da hareketlenmesi, kiracı lehine ortamın ise orta ve uzun vadede devam edeceği öngörülüyor.

Ofis kiralamaları arttı, kiralar düştü İstanbul’da 100 bin 910 metrekare yeni ofis alanının pazara girdiği ve toplam arzın 6,46 milyon metrekareye yükseldiği bildirilen rapora göre; üçüncü çeyrekteki yeni kiralama işlemleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 62 oranında belirgin bir artış kaydederek, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,84 gibi az bir oranla düşüş gösterdi. TL bazında ise İstanbul Levent’te metrekare başına birincil ofis kiraları 170 TL, Gayrettepe Maslak’ta 105 TL olurken, İstanbul Anadolu Yakası’nda 120TL oldu. İzmir’deki metrekare başına ofis kiraları 65 TL,  Ankara  ise 70 TL’de kaldı.

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı

Tuğra Gönden

Gayrimenkul sektöründe 2019 izlenimleri!