İstanbul'da riskli binalar hızla analiz ediliyor!

İstanbul'da riskli binalar hızla analiz ediliyor!

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıran İBB yerinde dönüşüm çalışmaları dahilinde kent  genelinde uzlaşı ofisleri ve çözüm ofislerini hizmete açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehrin en önemli problemlerinden biri olarak görülen deprem ve kentsel dönüşüm konusunda adeta bir seferberlik halinde çalışmalarını sürdürüyor. İBB Bülten'de yer alan habere göre; İstanbul’u afetlere karşı dayanıklı bir şehir yapmayı hedefleyen İBB, bir yandan 39 ilçede kentsel dönüşüm projeleri yürütürken diğer yandan İstanbulluları kentsel dönüşüm konusunda şeffaf şekilde aralıksız bilgi vermeye devam ediyor. 

Katılımcı ve şeffaf anlayış 

Kentsel dönüşümü vatandaşlarla beraber katılımcı bir anlayışla gerçekleştirmeyi amaçlayan İBB, bu çalışmalar dahilinde ilk etapta kent genelinde riskli alanların tespit etti.  İBB’nin kentsel dönüşüm ve deprem konusunda çalışma yürüten kurumları olan; Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, İmar AŞ ve KİPTAŞ’ın öncülüğünde devam eden çalışmalar kapsamında, 20 adet “öncelikli müdahale alanı” belirlendi. Bu alanlarda vatandaşlara şeffaf, güvenilir, hızlı ve yerinde çözüm üretmek için katılım ve çözüm ofisleri açılmaya başlandı. Şu ana kadar İstanbul’un 13 ilçesinde iletişim ofislerini hayata geçiren İBB, böylece vatandaşların bilgiye kolay şekilde erişerek, istek ve taleplerini rahatlıkla iletebilmelerini amaçlıyor.

İstanbul da riskli binalar hızla analiz ediliyor!

Deprem ile kentsel dönüşüm birlikte ele alınıyor

Diğer yandan İBB, kentsel dönüşümü hızlandırabilmek amacıyla, vatandaşlardan gelen ve son yıllarda yükselen kentsel dönüşüm talepleri doğrultusunda 2020 Mart’ında Kentsel Dönüşüm Masası’nı hayata geçirdi. Kurulan bu masalarla vatandaşların kentsel dönüşüme katılımı sağlanırken aynı zamanda katılımcılara yasal hakları konusunda da bilgi paylaşılıyor. Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Güngören, Sultangazi ve Zeytinburnu’nda bulunan ofisler bünyesinde; şehir plancısı, mimar, avukat, harita mühendisi, sosyolog, inşaat mühendisi ve psikolog görev yapıyor.

İLÇELERDEKİ BİNA RİSK ANALİZLERİ 2021’DE TAMAMLANACAK

İBB, geçtiğimiz yıl başlatılan riskli bina tarama çalışmaları aralıksız devam ediyor. İlk etapta Avcılar ve Silivri’de başlayan çalışmalar, günümüzde 20 ilçede sürdürülüyor. İstanbul geneli bina tarama çalışmalarının 2021 yılı itibarıyla tamamlanması planlanıyor. Bu çalışmayla, İstanbul’un ilçe ilçe riskli yapı analizi belirlenmiş olacak. Böylece, öncelikli müdahale alanlarının saptanmasıyla kentsel dönüşümde hızlı adımlar atılacak.

Yapılmamış çalışmalar hayata geçiriliyor

Konuyu detayları ile görüştüğümüz İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Dr. Tayfun Kahraman, deprem ve kentsel dönüşümü birlikte ele aldıkları belirterek şu bilgileri söyledi:
“Depremle birlikte kentte yaşayanların maruz kaldığı diğer afetlere ilişkin bir dönüşüm kaçınılmaz. İlk başta, afet öncelikli müdahale alanlarının neresi olacağını belirledik. Sonra da bu alanlarda hem mülkiyet ve çözüm ofislerimizle hem de mimari uygulama projelerimizle birlikte alana çıktık. Şu anda İstanbul genelinde 13 ayrı alanda mülkiyet ve çözüm ofislerimiz faaliyetlerine devam ediyor. Buralarda hem İstanbullulara deprem karşısında maruz kalabilecekleri tehlikeleri anlatıyoruz hem de uygulamayı düşündüğümüz projeleri kentlilerin beklentilerini de kayda alarak projelendirmeye çalışıyoruz. Şu anda üç ayrı yerde projelendirme çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca, bu yılın temmuz ayında da dört farklı yerde çalışmalara başladık. Buralarda öne çıkan görevimiz; afet riskinden en çok etkilenecek bölgeleri tespit etmek ve tespit sonucunda çalışmalara başlamak. 2021 sonuna kadar projelendirme hedeflediğimiz 16 yer daha var. Aslında biz, bugüne kadar yapılmamış olanı gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımıza sahadan örnek vermek gerekirse; Şirinevler’deki ofisimiz üzerinden halkımızın beklentilerini topluyoruz. Bölge çok yoğun ve imar planlarının üzerinde bir yapılaşma var. Burası aynı zamanda mevcut kentsel dönüşüm anlayışıyla düzgün bir şekilde düzenlenemeyecek bir alan.”

İstanbul da riskli binalar hızla analiz ediliyor!

Kentsel dönüşümde yeni dönem 

Kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşlardan çoğunlukla olumlu yankılar alındığını söyleyen Kahraman, yanlış politikaların, kentsel dönüşümün halk gözünde kâr odaklı görülmesine yol açtığını belirtti. Kahraman, şöyle devam etti:

“Kentteki yapılaşmayı iki katına çıkararak bir dönüşüm gerçekleştiremezsiniz. Zaten piyasa koşulları da buna imkan vermiyor. Kentsel dönüşümün rant olarak algı oluşturmasına yol açan Fikirtepe gibi bir örneğimiz elimizde mevcut. Orada yapılaşma neredeyse üç katına çıkartıldı. 2012’de başlayan yıkım sürecinden sonra, bölge halkı günümüzde bile evlerine kavuşamadı. Başkanımız Ekrem İmamoğlu da 5 Temmuz’da gerçekleşen ‘İstanbul Yenileniyor’ lansmanında bu soruna değindi.

İstanbul da riskli binalar hızla analiz ediliyor!

Kentsel dönüşüm, yalnızca İBB’nin altından kalkabileceği bir iş değil. Yapılan çalışmalarda inanılmaz bir yoğunluk yaşanıyor. Bilindiği üzere kent içinde 20 bine yakın binayı taradık. Bu taramalar sonucunda kentteki binaların risk haritası ortaya çıkacak. Haritada, en riskli bölgeler neresi çıktıysa oralarda çalışmalara başlayacağız. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın yanına, defalarca reddedilmeyi  göze alarak tekrar tekrar gideceğiz. Çünkü bu binalar, aslında birer saatli bomba, her an patlayabilirler. Bugüne kadar bu fotoğraflardan kaçınılmış.”

“ABİST” MOBİL UYGULAMASI

Afet Bilgi Sistemi (ABİST) mobil uygulaması ile afete dair her şeye erişilebilecek. P2P (Person to Person) teknolojisi sayesinde acil durum anında şarj yüzdesi, konum bilgisi ve internet olmasa bile uygulama sahipleri birbirleriyle erişim sağlayabilecek. En yakın toplanma alanına güvenli yollardan ulaşılmasına imkan verecek uygulamanın yakın zamanda hizmete girmesi bekleniyor. ABİST mobil uygulaması, iOS (iPhone/iPadOS) veya Android işletim sistemine sahip mobil cihazlardan indirilebilecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞVURU NASIL OLUYOR?

İBB’nin yaptığı hızlı taramalardan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız ALO 153 hattını kullanarak başvuruda bulunabiliyor. “İstanbul Yenileniyor” projesi için “istanbulyenileniyor.com” adresini kullanmak yeterli. Bina çoğunluğunun üçte ikisinin olur vermesiyle başlayan projeler, İBB garantisi ile iki yılda tamamlanarak vatandaşlar evlerine kavuşturuluyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi tam gaz!