Çukurova Balkon

Suriye ve İran’dan göç alan Konya’da ev kiraları hızla yükseliyor!

Suriye ve İran’dan göç alan Konya’da ev kiraları hızla yükseliyor! Suriye ve İran’dan göç alan Konya’da ev kiraları hızla yükseliyor!

Konya’da konut fiyatları hızla artıyor. Analizleriyle sektörün nabzını tutan emlakjet.com’un yaptığı araştırmaya göre, yükselişi öngörerek ev satın alan yatırımcılar, satın aldıkları evlerden bir yıl içerisinde ortalama yüzde 20’ye yakın kar elde ettiler.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, Konya’nın özellikle son bir yıl içerisinde Suriye, İran gibi ülkelerden yoğun olarak göç aldığını, konut fiyatlarındaki hızlı yükselişin temelinde nüfus artışının olduğunu belirtti. Kiralık ev bulmanın zorlaştığı Konya’da ev kiralarındaki hızlı artışın konut fiyatlarının da tırmanmasına sebep olduğunu ve kiraların bir yıl içinde yüzde 26 arttığını ifade etti.emlakjet.com, Konya konut piyasasındaki hareketliliği analiz ederek, artan konut fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yaptı. emlakjet.com’un yaptığı araştırmaya göre, Konya’da konut fiyatları hızla yükseliyor. Analize bakıldığında, yükselişi öngörerek ev satın alan yatırımcıların satın aldıkları evlerden bir yıl içerisinde ortalama yüzde 20’ye yakın kar elde ettikleri görülüyor. emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, konut fiyatlarındaki bu hızlı artışın temelinde hızla göç alan Konya’daki nüfus artışının etkili olduğunu söyledi.


Okan Arı, araştırmayla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Konya özellikle son bir yıl içerisinde Suriye, İran gibi ülkelerden ve Van depremi sonrasında Van’dan yoğun olarak göç alan şehirler arasında bulunuyor. Göç eden nüfus ise konut alımından öte kiralıklara talep gösteriyor. Kiralık ev bulmanın zorlaştığı Konya’da ev kiralarındaki hızlı artış, Konya konut fiyatlarının da tırmanmasına sebep olarak kiraları bir yıl içerisinde yüzde 26 artırdı. Kira gelirlerinin yüksek oranlarda artması ise evlerin değerlenmesini sağladı.”


Kiraların en çok artış gösterdiği ilçeler: Selçuklu, Meram ve Karatay


emlakjet.com’un araştırmasına göre, artışlar tüm Konya’da etkisini göstermekle birlikte, Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde yoğunlaşıyor. Selçuklu ilçesinde; Selçuklu Üniversitesi’nin bulunduğu Borsa Mahallesi, yeni stadın yapıldığı Yazır Mahallesi ve İhsaniye Mahallesi kiraların ve konut fiyatlarının yükseldiği bölgeler arasında yer alıyor. emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, Selçuklu’daki konut fiyatlarındaki artışların yüzde 23’ü bulduğunu ifade etti.


Kiralarla birlikte konut fiyatları da yükseldi


Arı, Meram İlçesi’ndeki eski stadın Selçuklu’ya taşınmasının gündeme gelmesiyle birlikte, eski stadın bulunduğu çevrede de yeni konut projeleri ve park alanları ile ilgili projelerin ortaya çıkmaya başladığını söyleyerek şunları belirtti: “Meram ilçesine bağlı Zafer Mahallesi ve Muhacir Pazarı bölgelerinde kiralarla birlikte konut fiyatları da yüzde 40’a varan oranlarda yükseldi. Artışların gözle görülür şekilde yükseldiği bir diğer bölge olan Karatay ilçesi ise fiyatların yüzde 15 artış gösterdiği konutlarıyla karlı bir yatırım bölgesi olarak değerlendiriliyor. Bölgede diğer bir hareketlilik ise arsa fiyatlarında görülüyor. Konya’ya yerleşen varlıklı Suriyeli ve İranlı göçmenler arazi ve fabrikalara yatırım amacıyla talep göstermeye başladılar. Bu hareketliliğin özellikle de merkezi konumlarda bulunan arsa fiyatlarına hızla yansıyacağı tahmin ediliyor.”