İstanbul'daki AVM'ler için alınan yeni önlemler!

İstanbul'daki AVM'ler için alınan yeni önlemler!

AVM önlerindeki kuyrukların uzaması ve içeriye alınacak kişi sayısında sınırlara uyulmaması sebebiyle İstanbul'daki AVM'ler için özel önlemler alındı...


Alışveriş merkezlerinin 11 Mayıs'ta kademeli olarak açılması üzerine, kapı önlerinde giriş kuyrukları uzadı.
bu sebeple, AVM'lerde yeni önlemler alındı.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre; İstanbul’da AVM’lere klima yasağı getirildi. AVM’leri denetlemek için ekip kuruldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelinde bir kişinin virüs bulaştırma katsayısının (R0 değerinin) 1.56’ya düştüğünü fakat bölgelere göre değişiklik gösteren bu değerin İstanbul’da bir bölgede 16’ya kadar çıktığını belirtti. İstanbul’da 11 Mayıs günü kademeli açılış yapan AVM’ler önünde de uzun kuyruklar oluşunca yetkililer önlemleri artırdı. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, önceki akşam Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında toplanarak İstanbul’daki AVM’lerde uyulması gereken kurallara ilşkin kararlar aldı. 

YÜZDE 100 TEMİZ HAVA

- AVM’lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi yüzde 100 dış ortam havasıyla yapılacak.

- AVM’lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdeleri kesinlikle kullanılmayacak. Merkezi havalandırma sistemleri haricinde klima sistemleri çalıştırılmayacak.

- Personelin yemekleri kumanya şeklinde, tek kullanımlık malzemeler kullanılarak verilecek. 

YEME İÇME KATI

- AVM’lerdeki lokanta ve restoranlar al götür/ve/veya paket servis hizmeti sağlayabilecek. Yeme-içme katında sipariş vermek, almak için bekleyenler arasında 1 metre kuralına uyulması sağlanacak.

- Asansörler sadece özel gereksinimi olan bireyler tarafından kullanılacak. Bunlar arasındaki mesafe de 1 metre kuralı gözetilecek. 

- 1000 metrekarelik aktif müşteri kabul edebilecek bir AVM’de aynı anda en fazla 100 müşteri olabilecek. Her bir AVM’nin ve içindeki mağazaların aynı anda alabileceği müşteri sayısı belirlenecek.

- AVM’ye giriş-çıkışlarda müşterilerin karşılıklı temasını engellemek için önlem alınacak, mümkün olduğunca tek yönden giriş, tek yönden çıkış yapılması sağlanacak. 

HER İLÇEYE AYRI EKİP

- AVM’lerin kurallara uyup uymadıklarını ise kaymakamlıklar tarafından denetlenecek. Bunun için her kaymakamlık bünyesinde halk sağlığı uzmanı ve makine mühendisinin oalcağı 5 kişilik komisyon haftada en az bir kez denetleme gerçekleştirecek. Önlemlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği idari para cezası uygulanaca. Aykırılığın sürmesi halinde Türk Ceza Kanunu yaptırımları devreye alınacak. 

CEZASI 3 BİN 150 LİRA

- Yetkililer, bu kurallara uymayan kişilere verilecek cezanın 3 bin 150 lTL'ye kadar çıkarken, AVM gibi iş yerleri için cezanın cirosu oranında olacağından büyük miktarlara ulaşacağına dikkat çekti.

ELLE ATEŞ ÖLÇÜMÜ İKİ TARAFA DA RİSK

SECURITAS Güvenlik’in CTO’su (teknolojiden sorumlu başkan) Emre Erdal, büyük AVM ve cadde mağazalar dışında termal kamera kullanımının yeterli olmadığını belirtti. Ateş ölçümünün elle yapılmasının iki taraf için de riskli olduğuna dikkat çeken Erdal, “Çözüm tüm AVM’lere termal kamera kurulması. Ayrıca AVM’lerde 10 metrekareye 1 kişi, mağazalarda 8 metrekareye 1 kişi kuralını ölçmek için de girişlere özel kameralar kurulabiliyor” diye konuştu.

İstanbul

AVM Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, İstanbul Hıfzıssıhha Meclis kararlarının tüm şehirlerde uygulanacağını belirtti. İstanbul’daki AVM’lerde yüzde 100 dışarıdan temiz havanın kesin kural haline geldiğini dile getiren Altaş, “Klimalarda 3 sistem var, soğutma, ısıtma ve havalandırma. Hem Bakanlık hem İstanbul İl Müdürlüğü sadece havalandırmayı çalıştırın, ısıtma ve soğutmayı çalıştırmayın diyor. Havalandırmayla içerideki kirli hava dışarı atılıp, dışarıdaki temiz hava içeri alınıyor. Bu kurala hepimiz uyacağız. Değilse kurumsal cezalar ciroyla orantılı olduğundan ağır cezalar var” şeklinde konuştu.

Havaların ısınmasıyla birlikte İzmir, Antalya ve İstanbul’da AVM’lerin klimasız nasıl olacağı sorumuza ise Altaş, “Bir süre dışarı havasıyla yetinilecek. Herkes alışverişini yapıp oyalanmadan AVM’den çıkacak” dedi.

Kapalı olan 16 AVM bayramdan sonra açılacak!

Avi Alkaş: AVM'lerde kiracı ile mal sahibi beraberliği önemli!

AVM-mağazalar savaşında kim, ne istiyor?