İstanbul'daki o siteye 95 bin liralık ırkçılık davası!

İstanbul'daki o siteye 95 bin liralık ırkçılık davası!

Kamerunlu eşi ve iki çocuğuyla beraber İstanbul'da ev kiralamak istemişlerdi... Irkçılık zorbalığına maruz kalan Nagehan Essembion (26) ile Kamerunlu eşi Calvin Essembion (30) başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.
Esenyurt’ta bulunan KristalŞehir Sitesi’nden bir ev kiralamak isteyen hostes Nagehan Essembion (26) ile Kamerunlu eşi Calvin Essembion (30) “Zencilere kiralık daire veremiyoruz” diyerek reddedildi. Çift, site yönetimine 95 bin lira manevi tazminat davası açtı.

İstanbul daki o siteye 95 bin liralık ırkçılık davası!

Hürriyet'te yer alan habere göre; Büyükçekmece 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunulan dilekçede, şu ifadeler kullanıldı: “Kamuya arz edilmiş bir taşınmazın kiralanmasını, sadece müvekkillerimizin görüntüleri sebebiyle engelleyen davalıların müvekkillerimize yaşattığı üzüntünün bir karşılığı asla bulunmamaktadır. Ancak açılan bu dava ile bu zarar bir nebze de olsun hafifletilmek istenmiştir.

İstanbul daki o siteye 95 bin liralık ırkçılık davası!

O siteye 95 bin liralık ırkçılık davası

Müvekkilleri sırf ten renginden dolayı aşağılayan, bunu küçük kızlarının gözleri önünde yapan ve tarifi mümkün olmayan acılar yaşamasına sebep olan davalılardan Calvın Essembion için 60 bin lira ve Nagehan Essembion için 35 bin lira olmak üzere toplam 95 bin lira manevi tazminat talep ediyoruz.''.KristalŞehir Site Yönetimi ise bu iddiaları reddedip mahkemeye hazırladıkları dilekçeyi sundu. Dilekçede “Sitede yaklaşık 70 milletten ve her renkten yaşayan insan vardır” ifadeleri kullanıldı.

'Siyahilere kiralık daire veremiyoruz' diyen emlakçıyı CİMER'e şikayet ettiler!