12 / 08 / 2022

İstanbul’un ilk bilim merkezi açıldı!

İstanbul’un ilk bilim merkezi açıldı!

Bilim ve yüksek teknoloji merkezi Üsküdar Bilim Merkezi'nin açılışı dün gerçekleştirildi. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı, TÜBİTAK ve Üsküdar Belediyesi'nin işbirliğiyle hayata geçirilen bilim merkezinin 1'inci fazı çin açılış töreni düzenlendi.Bilim ve yüksek teknoloji merkezi Üsküdar Bilim Merkezi dün açıldı. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı, TÜBİTAK ve Üsküdar Belediyesi'nin işbirliğiyle kurulan İstanbul'un ilk bilim merkezinin 1'inci fazının açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar katıldı. 

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Gelecek, bilime ayak uydurup onu keşfedenlerin olacak. Sizler kâşif nesiller olarak yetişmelisiniz. Sizler için açılan bilim merkezlerini, okulunuz, eviniz gibi görmeli, buralarda vakit geçirmelisiniz. Bilim merkezlerindeki sergilerle bilime adeta dokunabilmek mümkün. Merkezimiz her gün 500 öğrencimizin ders görebileceği bir kapasiteye sahip. Tabii bu daha ilk faz. İnşallah önümüzdeki yıl İletişim, Robotik, Otomotiv, Finans, Enerji, Doğa Bilimleri ve Tıp Teknolojileri temalarında geniş kapsamda hizmet verecek olan 2. ve 3. fazları da hizmete sokacağız" diye açıklama yaptı. 

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ise "Merkezde T3 Vakfı'nın Dene-Yap atölyeleri 1.5 yıldır faaliyette. Burada geleceğin yüksek teknoloji yıldızı olacak gençler eğitim alıyor. Merkez, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için önemli bir kilometre taşı" dedi.