25 / 05 / 2022

İstanbul'un yeni havalimanına dev fuar alanı yapılacak!

İstanbul'un yeni havalimanına dev fuar alanı yapılacak!

İTO, yeni havalimanının yakınlarında dev bir fuar alanı kurmak için harekete geçti. Başkan Çağlar, “İGA ile görüşüyoruz. Fuar 500 bin metrekareden büyük olacak” dedi.Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul'un yeni havalimanı birçok yeni yatırımı da beraberinde getirdi. İstanbul Ticaret Odası (İTO), 76 milyon metrekarelik alana kurulacak olan havalimanının yanına dev bir fuar alanı kurmak için kolları sıvadı.


500 BİN METREKARE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçen oda, 500 bin metrekarenin üzerinde bir fuar inşa etmeyi planlıyor. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, "Bu yatırımı yapmak için yeni havalimanı projesini hayata geçiren İGA ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşüyoruz. Ama tüm bunlar biraz zaman alacak" diye konuştu. Yeni havalimanının yaratacağı potansiyeli kullanmak için yapılacak fuar merkeziyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de bir projesi olduğunu söyleyen Çağlar, "Yatırım alanında gerekli tüm sosyal tesislerin bulunmasında fayda var" dedi.


'KÂR AMACI GÜTMÜYORUZ'

Çağlar, yeni projenin Dünya Ticaret Merkezi'ndeki fuar yatırımının değerini düşürmeyeceğini belirterek, "Gerekirse burası daimi sergi alanı olarak kullanılabilir. Çünkü yenisi faaliyete geçtikten sonra mevcut havalimanına özel jetler gelecek. İstanbul'a bu tür yatırımları bizim gibi kâr amacı gütmeyen kurumların yapması lazım. Çünkü yeni gelişen sektörlerden bize başvurular olabiliyor. Bunların fuar ihtiyacını çok ekonomik şartlarla karşılama imkânı bulacağız. Hatta gerekirse ücret bile almayabiliriz. Bu sayede onları büyütürüz. Fuar merkezinin sahibinin kâr amacı gütmemesi, o şehre çok daha fazla katkı sağlar" dedi. İTO, Bakırköy'deki İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nin (İDTM) mevcut fuar alanını da genişletmeyi planlıyor. 500 milyon dolarlık yatırım yapacak olan oda, alanı 700 bin metrekareye çıkarmak için de çalışmalara başlamış durumda.


İDTM'NİN TEMELİ TEMMUZDA ATILACAK

İDTM 'nin 135 bin metrekare olan fuar alanının büyütüleceğini söyleyen Çağlar, temelin bu yaz atılacağını belirtti. Hazirandaki genel kurulda kesin kararların verileceğini söyleyen Çağlar, "Mevcut fuar alanındaki binalar eskidi. Ayrıca yerimiz küçük olduğu için dünyadaki büyük fuarları, lokasyonu çok iyi olduğu halde bu binaya getiremiyoruz. Daha büyük etkinlikleri hayata geçirmek için bu kararı aldık. İnşaat çalışmalarını etap etap yaparak, planlanmış fuarları düzenleyeceğiz" dedi. Çağlar'ın verdiği bilgiye göre, yer altında araçlar için iki katlı, ürün transferleri için de bir otopark alanı bulunacak. Bu yatırımlarla fuar alanı net 350 bin metrekareye çıkacak. Otel ve ticari ofislerle birlikte büyüklük 700 bin metrekareye ulaşacak. 500 milyon dolarlık yatırımla yapılacak projede, İTO, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TOBB ortak durumda.SabahHaber Meydan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Üçüncü havalimanı, üçüncü boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara otoyolu gibi 'dev' projelerle önemli ölçüde tahrip edilen 250 milyona yakın ağacın olduğu Kuzey Ormanları için yeni bir proje daha gündemde. İstanbul Ticaret Odası, yeni havalimanının yakınlarında 500 bin metrekareden büyük bir fuar alanı kuruyor. 


İBB'DE PROJENİN İÇERİSİNDE 


Kuzey Ormanlarında havalimanı ve köprünün açılmasından sonra nasıl bir rant alanı açılacağının sinyalrh leri verilirken, İBB'nin de bir fuar merkezi projesinin olduğu aktarılıyor. Belediyenin yeni havalimanının oluşturacağı 'potansiyel'i kullanmak için geliştirdiği projeyle ilgili İTO Başkanı İbrahim Çağlar, "Yatırım alanında gerekli tüm sosyal tesislerin bulunmasında fayda var." dedi. 


YAPILAŞMANIN ÖNÜ AÇILACAK 


Büyük fuar merkezleri, büyük alanlar kaplamalarının yanı sıra, çevrelerinde oteller başta olmak üzere ciddi bir yapılaşmanın önünü açıyor. Havalimanının kapladığı alan kendi başına 76 milyon metrekare.MeydanHaber Ortadoğu Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;


Üçüncü havalimanı, üçüncü boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara otoyolu gibi dev projelerle önemli ölçüde tahrip edilen Kuzey Ormanları için yeni bir proje daha gündemde. İstanbul Ticaret Odası, yeni havalimanının yakınlarında 500 bin metrekareden büyük bir fuar alanı kurmaya niyetli.


İTO Başkanı İbrahim Çağlar'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle temasa geçtiği bildirildi.Belediyenin yeni havalimanının yaratacağı potansiyeli kullanmak için geliştirdiği projeyle ilgili Çağlar, “Yatırım alanında gerekli tüm sosyal tesislerin bulunmasında fayda var" dedi. Çağlar yeni projenin kendileri gibi kâr amacı gütmeyen bir kurumca yapılması gerektiğini de savundu. Buna neden olarak ise yeni gelişen sektörlere uygun şartlarla fuar imkânı sağlamayı gösterdi.


İTO, Bakırköy’deki Dünya Ticaret Merkezi’nin mevcut fuar alanını da 700 bin metrekareye çıkarmak için temelin bu yaz atılacağını belirtti.Halihazırda bu alan 135 bin metrekare. Büyük fuar merkezleri, kendileri büyük alanlar kaplamalarının yanı sıra, çevrelerinde oteller başta olmak üzere ciddi bir yapılaşmanın önünü açıyor. Havalimanının kapladığı alan kendi başına 6 milyon metrekare. Kuzey Ormanlan halihazırda İstanbul'un en önemli temiz hava, su ve doğal yaşam kaynağı durumunda. İstanbul'da haftada birkaç gün esen poyraz bu ormanlar üzerindeki oksijeni şehre pompalayarak havanın görece temiz kalmasını sağlıyor. Kuzey Ormanlan'nda 250 milyona yakın ağaç olduğu biliniyor ve kentleşme bu alanların önemli bir kısmını tehdit ediyor.


Ortadoğu