İstikrarsızlık konut satışlarını düşürür!

İstikrarsızlık konut satışlarını düşürür!Tek parti iktidarıyla 13 yıldır ülke ekonomisinin dinamosu görevini gören inşaat sektörünün temsilcileri, belirsizliğin devam etmesi halinde konut satışlarının düşeceği uyarısında bulundu. İşte o açıklamalar...


Gayrimenkul sektörünün temsilcileri, koalisyon hükümetlerinin önceki yıllarda iyi bir tablo göstermediğini belirterek, istikrarsızlığın konut satışlarına negatif yansıyacağı konusunda birleşti. Seçim sonuçlarını milletin iradesi olarak yorumlayan patronlar, iş dünyasının buna göre pozisyon alacağını ifade ederek, hükümetin kısa zamanda kurulup, ekonomiye verilen önemin sürmesini beklediklerini dile getirdiler. 13 yıldır tek parti iktidarıyla ülkenin güçlendiğini belirten patronlara göre, koalisyon doğru yönetilirse şansı olabilir. 


'Hükümeti bekliyoruz'


Mevcut istikrarsızlık ortamının, konut satışlarına yansıyacağını söyleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "Yeni hükümet kurulana kadar inşaat sektörü durur. Mayısta konut satışları iyi gitmişti. Haziran ve eylüle kadar zaten konut sezonu kapandı. İnşaat istikrara endeksli bir sektör olduğu için, istikrarı beklemekten başka çaremiz yok" diye konuştu. 


'Belirsizliği sevmiyoruz'


Daha önce yaşanan koalisyon dönemlerinin iyi yönetilmediğini anımsatan Dap Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Koalisyonlar hep kabus gibi geliyor. Türkiye bunu başarılı yönetemedi. Ancak Avrupa'da başarılı örnekleri var. Halkın takdiri koalisyon. Eğer istenilen performans olmazsa ekonomiye zarar verir. Gayrimenkul sektörü belirsizliği sevmiyor. Yabancı yatırımcı istikrar istiyor. Bu ülkeye yatırım iştahları var. Bundan sonra Türkiye'nin kaybetmeye tahammülü yok" dedi. 


'Tüketici alımı erteler'


Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, sektörde konut alımında bir bekleme süreci yaşansa da bunun uzun süreceğine inanmadığını ifade etti. Çetinsaya, "İnsanların öncelikleri var. Yiyecek içecek gibi değil, tüketici konut alımını erteler. Ama piyasalar sonuçta kendi mecrasını bulacaktır. İnşallah en kısa zamanda eski ekonomimize kavuşuruz" diye konuştu. 


'Tek parti iktidarını savunduk'


KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, 13 yıldır tek parti iktidarıyla bu günlere gelindiğini kaydederek, "Biz yıllarca tek parti iktidarını savunduk. Bu şekilde Türkiye büyüdü. Bu seçimde milli irade koalisyon dedi. Burada yapılacak iş ortaklık kültürüyle ülkeyi büyütmeye devam etmek olacak" şeklinde konuştu. 


Dinamo olmaya devam edeceğiz


İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün temelinin sağlam olduğunu kaydederek, seçim dönemlerinde durgunluk yaşasa da sektörün eskisi kadar etkilenmediğini söyledi. Durbakayım, şöyle devam etti: "Sektörün orta vadede yeniden hareketli günlerine kavuşmasını bekliyoruz. Genel ekonominin raydan çıkmaması için inşaat sektörü yine dinamo vazifesi yapacaktır." Sabah