İstinye ve Tarabya’daki tekne park yetmedi!

 İstinye ve Tarabya’daki tekne park yetmedi!

İstinye ve Tarabya’da geçtiğimiz hafta açılan tekneparkın kapasitesi İstanbul’un yatlarına yetmedi. 388 yat kapasiteli park için 900 yat sahibi başvuruda bulundu...


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından teknelerin düzensiz park edilişlerini engellemek amacıyla yapılan İstinye ve Tarabya’daki tekneparklar geçen cumartesi günü açıldı. Yüzer iskele niteliğindeki parklar açılır açılmaz yoğun bir ilgiyle karşılaştı.

İstinye koyunda 180, Tarabya koyunda 208 olmak üzere toplam 388 yat kapasitesi bulunan teknepark için yapılan başvuru sayısı 900’e ulaştı. Çoğunluğu küçük ve orta boy özel yat sahiplerinin oluşturduğu başvurular İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendirilmeye alındı. Belediye yetkilileri teknelerin başvuru sıralarına göre park alanına alınmaya başlandığını açıkladı. Halen her iki parkta yaklaşık 100 adet teknenin bağlı bulunduğunu aktaran yetkililer değerlendirmeler sonucu aşamalı olarak teknelerin  parklara alınacağını bildirdi.

Kıyıdan belli bir uzaklıkta yapılan Tekneparklar ile bağlama halatları sahildeki babalara gelişigüzel bağlanan teknelerin yarattığı görüntü kirliliğinin ortadan kalkması hedefleniyor. Sahil yolunun vatandaşlara açılması ve teknelerdeki tüm atıkların toplanarak uygun şekilde bertaraf edilmesi projenin bir diğer yararı.

Yer kirası metrekareye göre hesaplanıyor

Teknelerin ücretlendirilmesinde tekne boyutları ve kalacakları süre baz alınıyor. Buna göre saatlik, günlük, aylık ve yıllık kiralar ile ilgili metrekare birim fiyatları belirlendi. 48 metrekareye kadar olan parklanmanın 1 günlük kirası 240 lira, 6 aylık kirası 12 bin 614 lira, 1 yıllık kirası ise 16 bin 644 lira olacak. 55 metrekarelik teknenin 1 günlük kirası 385 lira, 6 aylık kirası 18 bin 810 lira, yıllık kirası ise 24 bin 893 lira. 70 metrekarelik tekneparkın 1 günlük kirası 630 lira, 6 aylık kirası 31 bin 122 lira, bir yıllık kirası 41 bin 136 TL.