İşyeri kira artış oranları Temmuz 2015!

İşyeri kira artış oranları Temmuz 2015!

Kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kanunen kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor. Peki, bir işyerinde kira artışı nasıl yapılır? İşte işyeri kira artış oranları Temmuz 2015..


İşyeri kira artış oranları Temmuz 2015!

Kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kanunen kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor. Kiracıya nasıl zam yapılması gerektiği ise Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor.


Kanun düzemlemelerine göre meskenlerdeki kiracıya ÜFE oranlarına göre zam yapılırken, işyerindeki kiracıya bu oranda zam yapma zorunluluğu bulunmuyor.


1 Temmuz 2020 yılına kadar işyerleri kira artış hesaplamalarında sözleşme serbestisi uygulanıyor. Buna göre tarafların yaptığı anlaşmada hangi oran esas alınmışsa, hesaplama bu oran üzerinden yapılıyor.


Ancak sözleşmede herhangi bir oran belirtilmemesi durumunda kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde mal sahibi istediği oranda zam yapabiliyor.


İşyeri kira artış oranı Temmuz 2015:

Eğer ÜFE oranlarına göre zam yapılacaksa oranlar şu şekilde; 


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,25 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,73 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %6,74 artış gösterdi.


Eğer TÜFE oranlarına göre zam yapılacaksa oranlar şu şekilde;


TÜFE’de (2003=100) 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,51 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,76, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,20 ve on iki aylık ortalamalara göre %8,28 artış gerçekleşti.


Mesken kira artış oranları Temmuz 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com