İtalya kasabalarındaki çok sayıda ev 1 Euro'ya satılıyor!

İtalya kasabalarındaki çok sayıda ev 1 Euro'ya satılıyor!

İtalyan kasabalarında dış göç nedeniyle tamamen boşalan kasabalardaki evler 1 euroya satılıyor.


Birçok İtalyan kasabası yeni bir hayat hem de parası olmayan kişiler için imkan sunuyor. Bu kasabalarda 1 euro ile ev almanız mümkün. Dış göç nedeniyle kısmen boşalan kasabalar eski günlerine geri dönebilmesi için terk edilmiş evleri bir kahve parasına satıyor.

Euro News’den Burak Ortahamamcılar’ın haberine göre; Napoli yakınlarındaki Ortaçağ kasabası Bisaccia bunlardan biri. 'Nazik kasaba' olarak nam salan Bisaccia kahve fiyatına evleri 2019 yılında satışa koymuş olsa da fırsatları bitmiş değil.

Bisaccia'nın benzer fırsatlar sunan diğer İtalyan kasabalarından farkı ise 'salkım' tarzı mimarisi nedeniyle sülalece veya arkadaş gruplarıyla beraber topluca taşınmak isteyenlere daha uygun olması ve potansiyel hemşerilerini birden fazla ev almaya teşvik etmesi.

Campania bölgesindeki kasabayı diğer  1 eurocu kasabalardan ayıran önemli bir özelliği de satışta olan evlerin sahibinin Bisaccia Belediyesi olması. Bu da satın alma aşamasında olası mirasçı ve üçüncü kişilerle bürokratik labirentlerde kaybolma olasılığını ortadan kaldırıyor.

Bisaccia'dan ev almak isteyenlerin satıştan sonra restorasyon ve ikamet taahhüdü vermesi gerekiyor.

Napoli yakınlarındaki Zungoli, Sicilya adasındaki Mussomeli, Gangi, Salemi ve Bivona ile Sardunya Adası'ndaki Ollalai kasabaları İtalya'da eski şaşalı günlerine dönebilmek için 1 euroya ev satın alma imkanı sunan yerlerden birkaçı.