İTO'nun yeni binasına 44.3 milyon TL'lik teklif!

İTO'nun yeni binasına 44.3 milyon TL'lik teklif!İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, Kordon'daki yeni hizmet binasının inşaatı için yapılan ihaleyi 44 milyon 398 bin liralık bedelle İzmirli KSC firmasının kazandığını açıkladı.


İzmir Ticaret Odası (İTO) Temmuz ayı olağan Meclis toplantısında alt yapı çalışmaları tamamlanan ve yapım ihalesi gerçekleşen yeni hizmet binası tartışıldı. Gündem maddesi gereği kürsüye gelen İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ihale sürecini meclis onayına sundu. 


İHALEYE ŞERH 


Kapalı teklif usulü ile gerçekleşen ihaleyi İzmirli KSC Yapı firmasının 44 milyon 398 bin TL anahtar teslimi bedelle kazandığını açıklayan Demirtaş, firmanın İzmir'de Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali, Point Bornova AVM,  İzmir  Park AVM, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, çok sayıda fabrika, AVM, konut projesini yapığını kaydetti. Demirtaş'ın ardından kürsüye gelen İnşaat Yapım ve Onarım Komite Başkanı Necip Nasır inşaatın ihale sürecinde komiteye gereken bilgi ve belgelerin İTO yönetimi tarafından kendilerine verilmediğini ifade ederek karara komite olarak karara şerh koyacaklarını söyledi. Nasır, "Biz teknik şartnameleri, mahal listesini ve projeyi istedik. 


Bekledik ama gelmedi. Sektöründe İzmir'de iyi müteahhitler var. Söz konusu iş o kadar abartılacak bir iş değil. Biz bunu yapmaya yeterli değil miyiz? Bu ihale süreci ötelenmeli. Piyasa biraz durulmalı. Biz içeriğini bilmediğimiz bir şeye de evet diyemeyiz" diye konuştu. 


PİŞMİŞ AŞA SU KATMAK 


Nasır'm eleştirileri üzerine tekrar kürsüye gelen Demirtaş, "Biz proje sürecinde İzmir Ekonomi Üniversitesi ile çalıştık. İhale tarihini belirlemişiz. İhale tarihine gelinmiş her şey bitmiş, bizden dosya istediler. Bu pişmiş aşa su katmaktır. Biz 3 defa ihaleye çıktık. Az teklif geldi diye çıkıp burada söyledik. Bu inşaat İzmir'in en kaliteli inşaatı olacak" dedi. Demirtaş'ın konuşmasının ardından ihale kararı meclis onayına sunuldu. 9 meclis üyesinin şerhi ile oy çokluğu ile KSC Yapı'nın yapım işini üstlenmesi onaylandı. Habertürk Egeli