04 / 07 / 2022

İzmir-Afyonkarahisar-Ankara YHT projesinde kazı çalışmaları başladı!

İzmir-Afyonkarahisar-Ankara YHT projesinde kazı çalışmaları başladı!

Uşak'ın Eşme ilçesinde İzmir-Afyonkarahisar-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi Eşme-Salihli kesiminde kazı çalışmaları başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kazı Başlangıç Töreni'ne katıldı.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sadece 2020'de demir yollarına 13,6 milyar TL yatırım yaptıklarını belirterek, hükümetleri döneminde demir yollarını yeniden devlet politikası haline getirdiklerini söyledi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Adil Karaismailoğlu, Uşak'ın Eşme ilçesinde İzmir-Afyonkarahisar-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi Eşme-Salihli Kesimi T1 Tüneli Kazı Başlangıç Töreni'ne katıldı. Karaismailoğlu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 19 yılda her alanda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini vurguladı.  

Ulaştırma ve haberleşmenin de bu süreçte büyüyen ekonominin itici gücü olarak görüldüğüne dikkat çeken Karaismailoğlu, şehirlere ekonomik ve sosyal canlılık kazandırıldığını, Türkiye'nin "her modda" dünya ile bağlantılarının güçlendirildiğini belirtti. 

İzmir-Afyonkarahisar-Ankara YHT projesinde kazı çalışmaları başladı!

Adil Karaismailoğlu, her çağda verimli, hızlı ve konforlu bir alternatif olma özelliğine sahip demir yolu alanında çok büyük yatırımlar yapıldığına vurgu yaparak, "Öyle ki son 19 yılda, ülkemizdeki ulaşım ve haberleşme yatırımlarına ayırdığımız yaklaşık 1 trilyonluk bütçenin yüzde 19'unu demir yollarına aktardık" diye konuştu. 

Cumhuriyet’in kuruluş döneminde demir yoluna önem verildiğine ve 1950-2003 yıllarında ise sadece 945 kilometrelik yeni demir yolu hattı yapıldığına vurgu yapan Karaismailoğlu, şunları kaydetti: 

"Demir yolu hat uzunluğumuzu 12 bin 803 kilometreye çıkardık. 2013 yılında yüzde 33 olan demir yolları yatırım oranını 2020'de yüzde 47'ye yükselttik ve sadece 2020 yılında demir yollarına 13,6 milyar lira yatırım yaptık. Sadece geçtiğimiz yıl demir yollarında 8 bin 664 metre tünel, 5 bin 214 metre viyadük ile birlikte, bin 213 metre iltisak hattı imalatı yaptık. Demir yollarını yeniden devlet politikası haline getirdik. Demir Yolu Reformu'nu başlattık."

İzmir-Afyonkarahisar-Ankara YHT projesinde kazı çalışmaları başladı!

- Yüksek hızlı tren projeleri 

Karaismailoğlu, halkın yarım asır boyunca sürat demir yolu adı altında özlemle beklediği yüksek hızlı tren hayalini gerçekleştirmenin de AK Parti iktidarına nasip olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin dünyanın sekizinci, Avrupa'nın altıncı yüksek hızlı tren işletmecisi haline geldiğini belirtti. 

Ankara-Eskişehir hattından sonra hizmete sunulan Ankara-Konya ve Ankara-İstanbul YHT hatlarının da yüksek hızlı tren hizmetini halk için vazgeçilmez bir ulaşım hizmeti haline getirdiğinin altını çizen Karaismalioğlu, "Öyle ki bugüne kadar YHT hatlarımızda yaklaşık 60 milyon yolcu taşındı." diye konuştu. 

İzmir-Afyonkarahisar-Ankara YHT projesinde kazı çalışmaları başladı!

Bakan Karaismailoğlu, hızlı tren anlamında çok önemli büyük projeleri hayata geçirdiklerine vurgu yaparak, "Ankara-Sivas, Ankara-İzmir, Bursa-Yenişehir-Osmaneli, Konya-Karaman-Ulukışla, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep, Kapıkule-Çerkezköy hızlı tren hattı olmak üzere toplam 3 bin 515 kilometrelik hızlı tren hattında yapım çalışmalarımız devam ediyor" açıklamasında bulundu. 

Ankara-Sivas hattında sona yaklaştıklarını belirten Karaismailoğlu, hatta son testleri yaptıklarını dile getirdi. 

Karaismailoğlu, haziran ayı itibarıyla Ankara-Sivas YHT hattını vatandaşla buluşturacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu: 

"Ankara-İzmir hızlı tren hattımızda da çalışmalarımızı hızla ve başarıyla sürdürüyoruz. Tamamlandığında Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresini 3 saat 30 dakikaya düşürecek olan Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı'nın uzunluğu 624 kilometre. Proje kapsamında; 41 kilometre uzunluğunda 49 adet tünel açılacak, 23.1 kilometre uzunluğunda 56 adet viyadük inşa edilecektir. Toplamda 115,8 milyon metreküp kazı, 47,9 milyon metreküp dolgu yapılacaktır. Şu ana kadar altyapı işlerini yüzde 42,43 tamamladık. 12 bin 800 metre uzunluğunda 14 adet tünel açtık. 10 bin 150 metre uzunluğunda 18 adet viyadük inşa ettik. 66 milyon metreküp kazı yaptık ve 47,9 milyon metreküp dolgu gerçekleştirdik."

- Avrasya Tüneli'nden daha geniş demir yolu tüneli açılacak

Bakan Karaismailoğlu, şimdi de Ankara-İzmir Hızlı tren hattının Eşme-Salihli Kesiminin en uzun tüneli olan 3 bin 47 metre uzunluğundaki T1 Tüneli'nin kazısına başlamanın mutluluğunu yaşadıklarına dikkat çekerek "Bir ilki daha gerçekleştiriyoruz, 13,70 m genişliğindeki Avrasya Tüneli'nden daha geniş bir demir yolu tüneli açıyoruz. Bu tünelin kazı çapı 13,77 metre, iç çapı ise 12,5 metre olan Türkiye’nin en geniş çaplı TBM makinası kullanarak açacağız. Kullanılan bu yöntem sayesinde Türkiye'de ilk kez hem hızlı trenin kullanacağı ana tünel hem de yaya, ambulans ve bakım hizmetlerinde kullanılmak üzere güvenlik tünelini aynı tüp içinde inşa edeceğiz" şeklinde konuştu. 

Tek tünel içinde iki kat inşa ettiklerini aktaran Karaismailoğlu, hem zaman hem de maliyet yönünden kazanç elde edileceğini dile getirdi. Karaismailoğlu, hem ana tünel hem de güvenlik tünelini 12 ayda bitirmeyi planladıklarını aktardı. 

- Bölünmüş yol uzunluğu 28 bin 200 kilometreyi aştı

Dünyanın en gelişmiş teknolojilerini kullanarak projeleri hızlı ve güvenli şekilde tamamladıklarını, teknolojiyi ihraç eden konuma geldiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, millete ve devlete hizmet yolunda gece gündüz çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin kilometrelerden 28 bin 200 kilometrenin üzerine çıkardıklarını ifade ederek, şunları söyledi: 

"Sadece 6 il birbirine bölünmüş yolla bağlı iken, 77 ili birbirine bölünmüş yolla bağladık. Türkiye'yi hızlı tren ile tanıştırdık. 26 olan havalimanı sayısını 56'ya yükselttik. İstanbul Havalimanı ile ülkemizi küresel havacılığın merkez üslerinden biri yaptık. THY'miz dünyanın en değerli markalarından biri haline geldi. Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı'nı inşa ederek Londra'dan Pekin'e uzanan Demir İpek Yolunun hayata geçmesini sağladık. İhracat trenlerimiz birbiri ardına Çin'e Rusya'ya seyahat ediyor.  Asrın projesi Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir,  Ankara  Niğde ve Kuzey Marmara otoyolları gibi nice dev prestij ulaşım projesini bitirdik ve halkımızın hizmetine verdik. 1915 Çanakkale Köprüsü, Çukurova ve Rize–Artvin Havalimanları, Ankara-Sivas, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep ve Ankara-İzmir Hızlı Tren hatları gibi nicesine de devam ediyoruz."

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ise yüksek hızlı tren projesi sayesinde bölgenin tanınırlığının artacağını vurguladı.  

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş de Uşak ve Eşmelilerin hızlı tren çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını istediklerini ve çalışmalar başladığı için çok mutlu olduklarını dile getirdi. 

Törende konuşma yapan diğer AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay ise kentin talihinin tünel ile değişeceğine dikkat çekti.  

Konuşmalar sonradında Bakan Karaismailoğlu, milletvekilleri ve protokol üyeleri butona basarak kazıyı başlattı. Bakan Karaismailoğlu kazının başladığı bölgede incelemerde bulundu ve kazı ekibiyle fotoğraf çektirdi.

Adapazarı-Sabiha Gökçen Havalimanı YHT Hattı geliyor!

Hangi YHT hattı ne zaman açılacak?