İzmir Aliağa'da yapılacak liman antik kenti yok edecek!

İzmir Aliağa'da yapılacak liman antik kenti yok edecek!İzmir Aliağa’da yeni yapılacak liman için Kyme antik kenti belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı liman için hazırlanan imar planına yıl sonunda onay verdi. Proje kapsamında 88 bin metrekarelik dolgu yapılacak. Arkeolojik niteliği 1. dereceden 3. dereceye düşürülen antik kentin önemli bir bölümü


İzmir'in Aliağa İlçesi Çakmaklı Mahallesi'nde yeni liman yapılmasına karar verildi. Sözcü'den Gökmen Ulu'nun haberine göre; belirlenen liman sahası şehrin güneybatısında, Nemrut Körfezi'nin güneyinde, Namura (Namurt) Koyu'nda bulunuyor. Burada 3 bin yıllık Kyme antik kenti yer alıyor. 

ÖNCE SİT DERECESİ DÜŞÜRÜLDÜ

Ören yeri birinci derecede arkeolojik sit alanıydı.  İzmir  2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları'nı Koruma Kurulu, 28 Mart 2019 tarihinde, 2253 sayılı kararla antik kentin liman inşaatı sahasında kalan kısmının niteliğini üçüncü derece sit alanı olarak değiştirmişti. 

BAKANLIK PLANLARI ONAYLADI

Liman Amaçlı 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve  Üçüncü Derece Arkelojik Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım Planı'na 31 Aralık 2020 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onay verildi. Planlar 29 Ocak 2021'e kadar askıda kalacak.

88 METREKARE DOLGU YAPILACAK

Nemrut Limanı'nın mevcut iskelesi güneye doğru 276 metre, kara tarafından batıya doğru 320 metre genişletilerek 88 bin metrekare dolgu yapılacak. Dolgu alanının güney ucuna 55 metre genişliğinde, 342 metre uzunluğunda, 18 bin metrekarelik yeni iskele yapılacak. Ayrıca iskele ile dolgu alanının birleştiği noktada 30 metreye 40 metre ebadında Ro-Ro rampası koyulacak. 

KYME İÇİN KATLİAM

Çevre örgütleri projeye tepki göstererek, uyarılar yapmıştı. Bir dönem Kyme Kazı Heyeti'nde görev yapan Arkeolog Nuray Pehlivan, projenin Nemport Şirketi'nin liman kapasitesini artırabilmesi için hazırlandığını dile getirerek, “Bu, Kyme için katliam demektir” demişti. Pehlivan, kurulun, antik kentin arkeolojik sit niteliğini üçüncü dereceye düşürmesine de tepkiliydi.

İzmir'de ulaşıma ve kentsel dönüşüme yatırım atağı!