09 / 08 / 2022

İzmir Çiğli Tramvayı'nda ilk raylar döşendi!

İzmir Çiğli Tramvayı'nda ilk raylar döşendi!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehir içi ulaşımda raylı sistem ağını güçlendirmek amacıyla inşaat çalışmalarına start verilen Çiğli Tramvayı’nda incelemeler yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehir içi ulaşımda raylı sistem ağını güçlendirmek amacıyla inşaat çalışmalarına start verilen Çiğli Tramvayı’nda incelemeler yaptı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin resmi sitesinde yer alan habere göre; Tunç Soyer, “Tramvay bu bölgede yaşayanlara büyük bir konfor sağlayacak. Bütün hedefimiz 2022 yılı sonuna kadar tramvayı yurttaşların hizmetine sunmak” diye konuştu.

İzmir Çiğli Tramvayı nda ilk raylar döşendi!

Evka-5 kavşağında devam eden imalatlara ilişkin  İzmir  Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon'dan bilgi alan Başkan Tunç Soyer, bölgedeki çalışmalar çerçevesinde  tramvayın ilk raylarının döşendiği müjdesini verdi. “İzmir'i demir ağlarla örüyoruz” vizyonuyla yola çıktıklarına dikkat çeken Tunç Soyer, “Bugün o demir rayları montajı başlamış olarak görmek, yüreğimize su serpiyor. Pandemiye rağmen, sıcak havaya rağmen arkadaşlarım hiç aksatmadan çalışmalarını sürdürüyor. Bundan büyük gurur duyuyorum” diye konuştu.

“Toplamda 1 milyar 250 milyon lirayı bulacak bir yatırım”

Tramvay araçlarının alımına ilişkin ihalenin gerçekleştirildiğini de hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şu açıklamalarda bulundu:

“Toplamda 1 milyar 250 milyon lirayı bulacak yatırımdan bahsediyoruz. Ama sağlayacağı faydalar bu rakamın çok daha üstünde olacak. O nedenle gönül rahatlığı ve azimle çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu. Proje tamamlandığında trafiğin rahatlayacağını da belirten Soyer, “Tramvay, bu bölgede yaşayanlara büyük bir konfor sağlayacak. Bütün hedefimiz 2022 yılı sonuna kadar tramvayı yurttaşların hizmetine sunmak.”

Çiğli Tramvayı inşaatında yaklaşık 200 metre uzunluğundaki ray imalatı yapıldı ve 11 kilometrelik hattın 2 kilometresinde ise kazı çalışmaları bitirildi. İnşaat çerçevesinde enerji temini için trafo imalatları sürüyor.

İzmir Çiğli Tramvayı nda ilk raylar döşendi!

14 istasyondan oluşuyor

Çiğli Tramvayı hattı 11 kilometre uzunluğa sahip ve 14 istasyondan meydana geliyor. Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu’ndan başlayacak hat, bağlantı köprüsü ile Çiğli İstasyonaltı Mahallesi’ne entegre edilecek. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki bağlantı köprüsü, çevre yolunun üzerinden geçecek ve köprüde tramvay hattına ek olarak yaya ve bisiklet yolları da yapılacak. Güzergâhın büyük kısmı mevcut cadde ve yolların orta refüjlerinden geçecek şekilde çift hat olarak hazırlandı. 

Hat güzergâhı Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu, Ataşehir, Çiğli İstasyonaltı Mahallesi, Çiğli İzban İstasyonu, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Ata Sanayi Bölgesi, Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet sunacak. Ayrıca Karşıyaka Tramvayı’nın yapımı sırasında, mülkiyet sorunları sebebiyle yapılamayan yaklaşık 1 kilometre uzunluğa sahip Ataşehir-Mavişehir İzban İstasyonu bağlantısı da bu hattın inşaatı kapsamında inşa edilecek. Çiğli Tramvayı’nın hizmete sunulmasıyla İzmir’deki tramvay hatlarının uzunluğu 33,6 kilometrei bulacak.

İzmir Örnekköy-Yeni Girne Tramvay Hattı'nın ihalesi yapıldı!