24 / 05 / 2022

İzmir Fuarlar kenti olma hedefine her yıl biraz daha yaklaşıyor!

İzmir Fuarlar kenti olma hedefine her yıl biraz daha yaklaşıyor!

İzmir "Fuarlar kenti" olma hedefine, açtığı ihtisas fuarlarındaki istikrarlı büyüme ile her yıl biraz daha yaklaşıyor. Kentte açılan fuarlar her yıl hem ziyaretçi hem de katılımcı sayısını artırarak hızla büyüyor
İzmir "Fuarlar kenti" olma hedefine, açtığı ihtisas fuarlarındaki istikrarlı büyüme ile her yıl biraz daha yaklaşıyor. Kentte açılan fuarlar her yıl hem ziyaretçi hem de katılımcı sayısını artırarak hızla büyüyor ve uluslararası nitelik kazanma yolunda ilerliyor. İhtisas fuarlarının istikrarlı büyümeleri kente ekonomik anlamda büyük kazanımlar getirirken, sektörel anlamda da yeni pazarların kapıları açılıyor. Bu fuarlardan biri önümüdeki günlerde açılacak olan Ekoloji  İzmir  ve Olivtech fuarları.

Aynı çatı altında düzenlenen her iki fuara da geçtiğimiz yıl 26 ülke ve 54 ilden ziyaretçi geldi. Bu yıl bu rakamın çok daha yükseklere çıkması bekleniyor. İki yılda bir düzenlenen 6'ncı Minex- Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı ise önümüzdeki yıl 15-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Minex 5 yılda 5 kat büyüme gösterdi. 


"İkisi de Akdeniz ve Ege kimliğine özgü"


İzmir 10-13 Nisan 2014 tarihleri arasında hem organik hem zeytinyağ sektörünü ağırlayacak. 5. İzmir Organik Ürünler Fuarı (Ekoloji İzmir) ve 4. Zeytin, Zeytinyağı Teknolojileri Fuarı (Olivtech), İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda görücüye çıkacak. İki fuar geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda aynı tarihlerde ve aynı çatı altında organize edilecek. Geçtiğimiz yıl 26 ülke ve 54 ilden ziyaretçilerin geldiği fuarlara bu yıl çok daha fazla ziyaretçi bekleniyor. İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, "İzmir'de Akdenizli ve Egeli kimliğine uygun bir ihtisas fuarı organize etmekten büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi. 


EGSD'den organik tanıtım

Ege Giyim Sanayicileri Derneği, (EGSD) İZFAŞ tarafından 5'inci kez düzenlenen Ekoloji İzmir Fuarı'ndaki standında organik hazır giyim ürünlerini sergilerken, organik giyim hakkında ziyaretçileri bilinçlendirecek. Ekoloji İzmir Fuarı'na bu yıl ilk kez katıldıklarını dile getiren EGSD Başkanı Mukadder Özden, toplumda organik giyim farkındalığı yaratmak istediklerini söyledi. Özden, "2008'de başlattığımız Organic Fashion İzmir Projesi kapsamındaki etkinliklerimize bu fuarla devam ediyoruz. Ziyaretçilere organik hazır giyimin geldiği noktayı anlacağız. Türkiye'nin tek organik ürünler fuarı olan Ekoloji İzmir'de, biz de hazır giyim sektörü olarak organik alanında hangi noktaya geldiğimizi anlatacağız. Bu sayede toplumun organik giyim ürünlerini daha yakından tanımasını ve kullanımının artmasına katkı sağlayacağız" dedi.


"Yeni alanda çıtayı daha da yükselteceğiz"


İZFAŞ tarafından TMMOB Maden Mühendisleri Odası'nın desteğiyle düzenlenen Minex Fuarı 5'inci yılında 5 kat büyüdü. Düzenlendiği ilk yıl 2005'te, net 1.521 metrekare alan üzerinde 112 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen fuar, 2013 yılında net 8 bin 737 metrekare alanda 207 firmanın katılımıyla organize edildi. Metraj olarak 5'inci yılında 5 kat büyüyen fuar, katılımcı sayısını da ikiye katladı. İki yılda bir organize edilen Minex- Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı 2015 yılında 14-16 Mayıs 2015 tarihlerinde 6'ncı kez gerçekleştirilecek.


"Yabancı ilgisi büyük"

2015 yılında düzenlenecek Minex Fuarı için ilk danışma kurulu toplantısı İZFAŞ'da düzenlendi. İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, "Fuarımızda istikrarlı bir yükseliş var, geçtiğimiz yıl katılımcı sayısında bir patlama yaşadık. Ziyaretçilerimizin yarısı yabancıydı. 2015 yılında yeni fuar alanında düzenleyeceğimiz Minex'in çıtasının daha da yükseleceğine inanıyoruz" dedi. 


"Öğrenciler de gelmeli"

TMMOB Maden Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Muhammet Yıldız "Maden Mühendisleri Odası olarak fuara katkı koymaya hazırız. İş makinaları ve yükleyici firmaların fuarda daha fazla yer almasına yönlenmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Muğla, DEÜ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi gibi maden, jeoloji mühendisliği bölümü öğrencilerinin fuarı ziyaret etmesini sağlamalıyız" diye konuştu.


Yeni Asır