İzmir Karabağlar'da üniversite ve konut alanı tartışması!

İzmir Karabağlar'da üniversite ve konut alanı tartışması!

İzmir Karabağlar Belediyesi’nin üniversiteye vermek istediği alanın, mahkeme kararına rağmen konut yaptırmak istendiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Arslan, "Karabağlar üniversite mi istiyor, konut mu istiyor onun kararını versin" dedi.


İzmir Karabağlar Belediyesi’nin üniversiteye vermek istediği alanın, mahkeme kararına rağmen konut yaptırmak istendiğini belirten CHP’li Arslan, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

İz Gazete'den Cengiz Aldemir'in haberine göre; Meclis Genel Kurulu'nda konuşan CHP  İzmir  Milletvekili Ednan Arslan, seçim bölgesi olan İzmir Karabağlar ilçesi Demokrasi Üniversitesi alanıyla ilgili olarak yaşanan sürece ilişkin bilgi aktardı. Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi'nde yaklaşık 87 hektarlık bir alanın, hazine tarafından TOKİ'ye devredildiğini, ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu alana yönelik imar planlarını onayladığını dile getiren Arslan, yapılan ilk planda yaklaşık 35 hektarlık bir alanı üniversite yerleşkesi, geri kalan alanların ise konut ve diğer kullanım alanları olarak planlanmak istendiğini dile getirdi. 

İzmir Karabağlar

Karabağlar Belediyesi’nin yasaların kendilerine verdiği yetkiye dayanarak süresi içerisinde alanın tamamının üniversite alanı olmasına ilişkin, imar planının iptaliyle ilgili dava açtığını ifade eden Arslan, açılan dava sonucunda İzmir 6. İdare Mahkemesi’nin 20 Şubat 2020 tarih ve 173 sayılı kararıyla planın konut alanına ayrılan kısmının iptaline karar verdiğine dikkat çekti. Arslan, şöyle konuştu:

“Yani üniversite alanı kalıyor, onun dışındaki konut alanlarıysa iptal ediliyor. Tabii, bu arada mahkeme süreci devam ederken Karabağlar Belediye Meclisi de bir toplantı yapıyor ve oy birliğiyle 87 hektarlık alanın tamamının üniversite alanı olmasını istiyor. İzmir'de Ege Üniversitesinin alanı 345 hektar, Dokuz Eylül Üniversitesinin 1.650 hektar, Yüksek Teknoloji Üniversitesinin 2.000 hektar. Burada 87 hektarlık alan var, onun 35 hektarlık alanına üniversite, geri kalanına ise Adalet ve Kalkınma Partili siyasetçiler konut yapılmasını istiyorlar. Karabağlar Belediye Meclisi bunu oy birliğiyle reddediyor” şeklinde konuştu. 

İzmir Karabağlar

Bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tekrar devreye girdiğine ve plan iptal olduğu için 2'nci kez plan hazırlandığına dikkat çeken CHP’li Arslan, İzmir 1. İdare Mahkemesine açılmış olan davayla üniversite alanı dışında kalan konut ve diğer kullanım alanları yönünden yürütmenin durdurulması kararı alındığını hatırlatarak, “6. İdare Mahkemesi birinci planı iptal ediyor. Karabağlar Belediye Meclisi toplanıyor "Bu alan küçüktür, alanın tamamı üniversite alanı olsun." diye AKP'li ve MHP'li belediye meclis üyelerinin oyuyla oy birliğiyle karar alıyor. İzmir 1. İdare Mahkemesi de ikinci plana yürütmeyi durdurma kararı veriyor" diye konuştu.

Alanın geleceğiyle ilgili kararı Karabağlar halkının vermesini öneren Arslan, çağrıda bulundu:

“Hep millî irade diyorsunuz ya, hep sandık diyorsunuz ya, bu alanın geleceğiyle ilgili gelin, sandığı Karabağlar halkının önüne koyalım. Karabağlar üniversite mi istiyor, konut mu istiyor onun kararını Karabağlar versin; çıkan sonuca da hep birlikte saygı gösterelim diyorum.”

İzmir Karaburun'da SGK arazisine yeni belediye binası mı yapılacak?