İzmir Kemalpaşa'ya üniversite geliyor!

İzmir Kemalpaşa'ya üniversite geliyor!

Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ilçeye üniversite kurulmasını öngören protokolü imzaladı.Buna göre arsa tahsisini ve binaları belediye yapacak, üniversite de burada fakülteler açacakKemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu ile  İzmir  Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ilçeye üniversite kurulmasını öngören protokolü imzaladı. Buna göre arsa tahsisini ve binaları belediye yapacak, üniversite de burada fakülteler açacak


Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Kemalpaşa'nın özlemini duyduğu üniversite hayalinin hayata geçirilmesi için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ile protokol imzaladı. Uğurlu, yapılan protokole göre belediye olarak üniversiteye arsa tahsis ettiklerini, fakülte binaları için söz konusu arazideki inşaat çalışmalarını 2 yılda bitirip üniversitenin hizmetine sunacaklarını açıkladı.


Doğayla iç içe olacak 


Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, mülkiyeti belediyeye ait arazide kurulacak İKÇÜ'nün Teknoloji Fakültesi'nin Kımız ve Nazarköy gibi turizm vadilerinin yanı sıra gölet projesi ve İzmir-İstanbul Otobanı yakınında, doğayla iç içe olan bir arazide konuşlanacağını açıkladı.


Üniversite alanıyla ilgili 5 binlik plan düzenlemesinin Büyükşehir Belediyesi'nden geçtikten sonra en kısa sürede ihaleye çıkacaklarını vurgulayan Uğurlu, "Burada bürokratik bazı süreçlerin sarkmasından dolayı süreç uzayabilir mi? Olmaması için elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız.

Hedefimizi biz 2 yıl olarak koyduk. Bundan yaklaşık 1 yıl önce de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile biz böyle bir protokol imzalamıştık. Ve çok şükür kentsel dönüşümde en hızlı giden ilçe biziz. İnşallah bu protokolü imzalar imzalamaz, bu konuda da en hızlı yol alan belediye olacağız. En kısa sürede binaları bitirip, üniversiteye teslim edeceğiz. Her iki projede de bize her daim destek olan MHP Kemalpaşa İlçe Başkanlığı'na da teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Güçlerimizi birleştirdik 


İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ise, "Kemalpaşa'da güçlerimizi birleştirip, insanlığımız için, milletimiz için hayırlı işler yapmaya karar verdik. Biz şimdi 2 yıllık bir süreç biçtik kendimize. 1 yıl içinde burada açılacak birimleri tespit ederek, bununla ilgili resmi işlemleri tamamlayacağız. Bizim düşündüğümüz bazı bölümler var ama bunları burada ifade etmeyeceğim. Görüşmeler sonucunda 1-2 bölümü burada açacağız, laboratuarlarımızı kuracağız ve İzmir Çiğli'deki yerleşkeyi birbirine bütünlemiş olacağız" diye konuştu.Yeni Asır