İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm için planlamalar hız kesmiyor!

İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm için planlamalar hız kesmiyor!İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, görevi sırasında ilçede gerçekleştirdiği projelere ilişkin konuştu. Gelecek planlarını da paylaşan Batur, İzmir Konak'taki dönüşüm çalışmalarına ilişkin önemli bilgiler verdi.


İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, görevi sırasında ilçede gerçekleştirdiği projelere ilişkin konuştu. Gelecek planlarını da paylaşan Batur,  İzmir  Konak'taki dönüşüm çalışmalarına ilişkin önemli bilgiler verdi. 

BirGün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre; İzmir’in kalbi olan Kanal ilçesinde görev yapmanın gururunu yaşadığına vurgu yapan Batur, “Zor bir süreç geçirdik. Tüm bu zor süreçlere rağmen iki yıl içerisinde hedeflerimizin yüzde 65’ini gerçekleştirdik. Kentsel dönüşümle ile ilgili bugüne kadar pek bir şey yapılmamış. Bununla ilgili bir yıl içerisinde 500 hektarlık bir alanın planlamasını yaptık. 300 hektarlık alan Gültepe Bölgesi. 14 mahalleyi ilgilendiriyor. Planlarımız hazır. Planlarımızla ilgili itirazlar da değerlendi ve şu anda parselasyon çalışmalarına yani hisselerin, vatandaşlarımızın imar haklarının değerlendirileceği aşamadayız. Yani Gültepe bölgesinde yapacağımız kentsel dönüşümün anayasasını bitirdik” açıklamalarında bulundu. 

İzmir Konak

Beştepeler'in de planlamasını bitirdiklerine dikkat çeken Batur, “Planlar uygulandığında özelikle bu bölgede yaşayan insanların yaşam kaderleri değişecek. İnsanların nefes alacak yerleri yok. Onun için, bu planların uygulamaya geçmesiyle kentin çehresi değişecek, görsel kirliliği ortadan kalkacak ve en önemlisi de bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız sosyal donatı alanlarına, yeşil alanlara sahip, insanca yaşamanın onurunu yaşayacaklar. İzmir’e gelenler, Yeşildere Caddesi’nden geçenler hep kentimizi eleştirmiştir; bu bölge neden gecekondularla kaplı diye. İşte görsel kirliliğin ortadan kalkacağı ve insanların insanca yaşayacağı bir planlama çalışmasını da bitirdik” diye konuştu.

Batur, Agora, Kemeraltı ve Basmane altın üçgen bölgesinin de canlandırılmasını planladıklarının altını çizerek, “Konak’ta tescilli tarihi 3 bin 500’e yakın bina var. Bu binaların aynı anda restorasyon yapılması mümkün değil. Kamulaştırdığımız, vatandaşların bize bağışladığı her türlü binanın restorasyonunu yapıyoruz. İki Çeşmelik’e ismini veren iki çeşmeyi restore ediyoruz. Çakaloğlu Han’ın restorasyonuna başlıyoruz. İstiklal okulu restorasyonu tamamlandı. Orayı gençliğe yönelik bir inovasyon merkezi yapacağız” ifadelerini kullandı.

İzmir Gaziemir'de kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı!