İzmir Gaziemir'de kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı! 

İzmir Gaziemir'de kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı! Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, ilçede hayata geçecek kentsel dönüşüm projesi için müjdeyi verdi. Arda kentsel dönüşümün İzmir Büyükşehir Belediye şirketi İZBETON tarafından yapılacağını dile getirdi.


İzmir Gaziemir'de hayata geçirilmesi beklenen kentsel dönüşüm için sevindiren haber geldi. Gaziemir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Aktepe-Emrez’de kentsel dönüşümün ilk etabının  İzmir  Büyükşehir Belediye şirketi İZBETON tarafından yapılması kararının alındığı meclis toplantısında açıklama yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, çalışmaların yakın zamanda başlayacağını dile getirdi.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısının üçüncü oturumunda, Gaziemir’in en önemli problemlerinde biri olan kentsel dönüşümle ilgili önemli karar alındı. Mecliste yapılan oylama ile Aktepe-Emrez Mahallelerinde kentsel dönüşümün başlatılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZBETON arasında imzalanan protokol ve teknik şartname oy birliğiyle meclisten geçti.

İzmir Gaziemir

Gündem maddesine göre,  122 hektarlık alanı kapsayan İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanı olan Aktepe-Emrez Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ilk etabının İZBETON eliyle yapılması yönünde karar alındı. Kentsel dönüşüm bölgesinde 1.etap olarak belirlenen 2348 ada, 1 parseldeki yapıları İZBETON şirketi inşa edecek.

Gaziemir için tarihi bir karara imza attık 

Gündem maddesinin oylanması sonrasında açıklama Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, 122 hektarlık Aktepe-Emrez bölgesinin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesinin ardından bugüne kadar yaşanan süreç hakkında meclise bilgi verdi. Kentsel dönüşüm için mecliste alınan kararın tarihi bir karar olduğuna vurgu yapan Başkan Halil Arda şu açıklamalarda bulundu: 

“İlçem Gaziemir adına tarihi bir karara imza atılmış olmasının mutluluğunu sizlerle paylaşıyorum. Aktepe-Emrez bölgesi tek parçada İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanını kapsıyor. 122 hektarlık bir alan. Burasıyla ilgili hazırlıklar on yıl öncesine dayanıyor. Çalışmalar yapılıyor. 5 Ağustos 2012 tarihinde Resmi Gazete’de kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek start veriliyor. İBB, 10 Nisan 2013 tarihinden itibaren bu bölgedeki hazine arazilerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesiyle ilgili yazışmalara başlıyor. Ancak geçen süre içinde hazine arazilerinin İBB’ye devri gerçekleşmiyor. Bunun üzerine İBB, Milli Emlak Müdürlüğü’ne dava açıyor. 6 yıl süren dava sonunda hazine arazileri 15 Ocak 2019’da bedeli karşılığında İBB’ye devrediliyor. Bu devirler gerçekleştikten sonra Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığımız hızlı bir şekilde çalışmalara başlıyor. İki defa ihaleye çıkılıyor. İnşaat sektörünün zor durumda bulunmasından dolayı hiçbir firma ihaleye katılmıyor. Seçimden sonra, belediyemizin şirketi İZBETON vasıtasıyla start vermemizin uygun olacağını Tunç başkanımızdan rica etmiştik. Bölge sakinlerinin 10 yılı aşkın sürede kentsel dönüşümden dolayı ihtiyaçları giderilmediği için mağdur olduğunu dile getirmiştik. Huzurlarınızda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e, bu karara imza atan meclis üyelerimize ve belediye bürokratlarına sonsuz teşekkür ediyorum. Müthiş bir çalışma yaptılar ve kentsel dönüşüm nihayet belediye şirketimiz vasıtasıyla başlıyor.”

İzmir Gaziemir

Hazine miktar fazlalıkları çözülmeli 

Daha önce kentsel dönüşüm alanlarında sıkıntılar yaratacak hazine miktar fazlalıkları şerhlerinin tapu kayıtlarından kaldırılarak vatandaşların mülkiyet sorununun çözülmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na adım atılması çağrısı yapan Başkan Halil Arda, bu çağrısını yineleyerek şunları söyledi:

“Vatandaşlar bu hazine miktar fazlalıklarından dolayı, önümüzdeki günlerde, kentsel dönüşüm başladıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi ile uzlaşma noktasında sıkıntılar yaşayacak. Hazine miktar fazlalıkları ya bedelsiz ya da cüzi bir iz bedelle vatandaşlara devredilmeli.”  

İzmir Gaziemir'de kentsel dönüşüm başlıyor!