26 / 06 / 2022

İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin ÇED raporuna dava açılmasına tepki!

İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin ÇED raporuna dava açılmasına tepki!

Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından İzmir'de hayata geçecek Çiğli ve Narlıdere bölgelerini birleştirecek olan İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin ÇED raporuna dava açılmasına tepkiler gösterildi.İzmir'in Çiğli ile Narlıdere ilçelerini birleştirecek "İzmir Körfez Geçişi Projesi"nin yapımına olanak sağlayacak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporuna iki ayrı dava açılması tepkilere neden oldu.
İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin ÇED raporuna dava açıldı!Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti  İzmir  Milletvekili Atilla Kaya ve İnciraltı 2. Nesil Toprak Sahipleri Platformu Başkanı Tayfun Karabulut dava açanları eleştirdi ve tepki gösterdi.


Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Doğa Derneği ve 85 kişi birlikte, Türk Mühendis ile Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ise yeni bir dava açtı. Davada, projenin fizibıl olmadığı, imar planlarında yer almadığı, körfezi kirleteceği, sulak ve doğa alanlarına zarar vereceği ifade edildi. Dava raporunda ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.


Davalar hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Arslan,  "Bu proje bizim prestij projemiz. Batırma tüp, yatay ada ve köprüyle geçilecek. Hem batırma tüp hem köprü olacak. Raylı proje olacak. Trafik rahatlayacak, konfor artacak. Zaman ve yakıttan tasarruf olacak. Bu büyüklükte projeyi çalışırken ÇED sürecinde bir şeyi atlamamız mümkün değil. Yapay ada dahil hepsi bütün unsurları dikkate alarak Körfez'e zarar vermeyecek şekilde çalışma yaptık. Taraflarla çalışma yürüttük. ÇED sürecinde tarafların düşüncelerini aldık. İhale süreci de devam ediyor" dedi. 


İtirazlara yinede saygı gösterdiğini söyeleyen Arslan, şöyle devam etti: "Tezlerini ortaya koyacaklar biz de cevabını vereceğiz. Fakat ÇED sürecinde bütün sorular soruldu ve cevabı verildi. Körfez temizliğinin yapılarak ekolojik dengenin bozulmayacağı bir proje ortaya koyduk. Bütün bunlara rağmen sordukları soruların cevabını almışken mahkemeye götürmelerini anlamlı bulmuyorum. Cevaplarını vermeyip arka planda gizli gizli bir şey yapılsaydı bu soruların sorulması haklıydı. Hepsiyle ilgili gerekli tedbirler alındığı ortaya kondu. Bir aksilik olacağını beklemiyorum. Çalışmalarımızı yaptık. Sırf kamuoyu oluşturmak 'hayır' dedim demek için bazıların 'hayır' demesini ben anlamıyorum." 


AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya ise, "1.1 milyar dolarlık projede zaten karşı çıkılan hususların göz ardı edilmesini düşünmek gerçeklikten çok uzaktır. Bu zamana kadar tabir yerindeyse, İzmir'e davalarla çarpışa çarpışa proje ve yatırım kazandırdık" şeklinde konutşu.
Sabah