01 / 06 / 2023

İzmir Menemen'deki 1.6 milyar TL'lik 160 parselin satışı TBMM'de!

İzmir Menemen'deki 1.6 milyar TL'lik 160 parselin satışı TBMM'de!

CHP Milletvekili Atila Sertel, İzmir'de yer alan Seyrek Villakent Mahallesi’ndeki 1 milyar 600 milyon TL değerinde olduğu aktarılan 160 parselin satışına ilişkin, soru önergesi sundu.CHP  İzmir  Milletvekili Atila Sertel, İzmir'in Menemen ilçesine bağlı Seyrek Villakent Mahallesi’nde bulunan ve 1 milyar 600 milyon TL değerli 160 parselin satışını Meclis gündemine getirdi.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; Atila Sertel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'de soru önergesi sundu.

“Satışın akla, mantığa ve vicdana uymadığı” değerlendirmesinde bulunan Sertel, önergesinde; "5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18’inci maddesi taşınmazların alım, satım, takas ve tahsis yetkisini Belediye Meclisi’ne vermiştir. Kanun açık olmasına rağmen Menemen Belediye Başkanlığı’nın hukuksuz bir karar almasının önüne geçilecek midir?” sorusunu sordu. 

İzmir Menemen deki 1.6 milyar TL lik 160 parselin satışı TBMM de!

Sertel, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Menemen Belediyesi’ndeki Millet İttifakı’nın meclis üyeleri de biz de bu hukuksuz satışa müsaade etmeyeceğiz. Kamu arazilerinin birilerine peşkeş çekilmesine ve rant elde edilmesine göz yummayacağız. Meclis üyelerimiz konuyu mahkemeye taşıdı. Bu hukuksuz girişim mahkemeden dönecektir. Mirasyedi anlayışı ile koltukta oturan başkan ve AKP’li meclis üyeleri de bu satış kararının altında kalacaklardır. İzmir ve ülkemiz yağma hasanın böreği değildir. Halka sormadan, meclis üyelerinin oy birliğini almadan 1 milyar 600 milyon gibi bir rakamın söz konusu olduğu arazileri oldubittiye getirerek satamazsınız. Menemen’in şimdiki belediye başkanı, seçilmiş bir başkan değildir. Halkın gücünü arkasına alarak o koltuğa oturmadı. O koltuğa nasıl oturduğu da ortada. Birileri kendi gelecekleri için bu satışın olmasını isteyebilir ancak bizler Menemen’in geleceğini ranta kurban etmeyeceğiz. Sayın İçişleri Bakanı bir an önce müfettiş görevlendirmeli ve hukuksuz bir şekilde alınan kararı mahkemeye dahi gerek kalmadan durdurmalıdır.”

İzmir Menemen deki 1.6 milyar TL lik 160 parselin satışı TBMM de!

CHP'li Sertel, Bakan Soylu'ya yönelttiği önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Kanun açık olmasına rağmen Menemen Belediye Başkanlığı’nın hukuksuz bir karar almasının önüne geçilecek midir?

Oldukça yüksek tutardaki arazilerin oldu bittiye getirilerek satılmasının önüne geçilmesi için bakanlığınız tarafından müfettiş görevlendirilecek midir?

Menemen Belediyesi kanuna ve halkın tepkisine rağmen bahse konu arazileri satarsa bakanlığınızın bu konudaki girişimleri hangi yönde olacaktır?”

İzmir'de kiralık konut stoku tükendi!
Geri Dön