İzmir Örnekköy 2. etabın kuraları çekildi!

İzmir Örnekköy 2. etabın kuraları çekildi! İzmir Örnekköy 2. etabın kuraları çekildi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk etabın temelini attığı Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 2. etap kuraları çekildi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Kent dönüşümünde “uzlaşma ve yerinde dönüşüm” prensipleriyle hareket eden  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Uzundere'deki ilk örnekten sonra projelerine hız verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Karabağlar ilçe sınırları içindeki Uzundere'de 1. etap konutları hak sahiplerine dağıtmaya hazırlanan ve 2. etabın temellerini atan İzmir Büyükşehir Belediyesi,  Örnekköy bölgesinde de temellerini attığı ilk etabın ardından, uzlaşma görüşmelerinin sonuçlandığı 2. etap için kura çekimini gerçekleştirdi.

Batısında Örnekköy Deresi, kuzeyinde 7442 Sokak, doğusunda Baş Pehlivan Karaali Caddesi ve güneyinde 7505 ve 7414 sokaklar ile sınırlanan dönüşüm alanının 150 konutluk 2.etabı için İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda  “noter huzurunda” kura çekimini yaptı. Kura çekimine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da katıldı.

Birbirimize inandık, güvendik

İlk hak sahibini kurayla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun belirlediği törende büyük heyecan yaşadı. "Yüzde 100 uzlaşma ve yerinde dönüşümle" Türkiye'de bir ilke daha imza attıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Sizlere güvendik ve inandık. Sizler de bize güvendiniz, inandınız. Bunun için hepinize teşekkür ediyorum. Güven olmadan, birbirimize inanmadan hiçbir şey olmaz. Para dediğin şey gelir geçer; bugün vardır yarın yoktur. Önemli olan hakkaniyetli bir şekilde vatandaşına hizmet için çırpınmaktır” dedi.

Eşe dosta değil, vatandaşa


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümden elde ettikleri tek kazancın, riskli konutlarda oturan vatandaşların çocuklarıyla birlikte sağlam ve konforlu konutlara yerleştirilmesinin verdiği mutluluk olduğunu söyledi. İzmir Uzundere’de çok zor şartlar altında işe başlarken herkesin kafasında bir soru işareti olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu,  "Şimdi orada 2.etabın temelini attık sıra, 3.etap da hızlı bir şekilde gidecek. Bizim yaptığımız gibi kentsel dönüşüm yapan Türkiye’de başka hiçbir kurum yok. Bütün altyapıları da belediye bütçesinden yapıyoruz. Niye belediye bütçesinden yapıyoruz? Vatandaşa daha fazla hak kalsın diye.. Bir vatandaşımı depreme dayanıksız binadan kurtarıp depreme dayanıklı, sağlıklı, parkı bahçesi olan bir binaya yerleştirirsem, bunun hazzı bize yeter.  Biz eşimize dostumuza,  hısım akrabaya, kayınbiradere, bacanağa, amcaoğluna, dayıoğluna çıkar sağlamak için değil, vatandaşımız ve devletimiz için çalışıyoruz" diye konuştu.

Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz yıllarca uğraştık. Önce vatandaşımızla anlaşalım, projemizi çizelim, buradan ne çıkıyorsa hakkaniyetle  mal sahibi insanlarımıza dağıtalım diye.. Ama dağıtırken de, fiyatı belirlerken de kimseye bir dirhem hak geçirmeyelim diye çok özen gösterdik. Allah hepinize güle güle oturmak nasip etsin.”

Akpınar'dan teşekkür


İkinci hak sahibini deKarşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar belirledi. Akpınar, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Örnekköy’de başlayan bu hamle ile vatandaşlarımız sağlıklı konutlarda oturacak. Biz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bürokratlarına güveniyoruz. Örnekköy Pazar yeri sosyal donatı alanlarıyla trafiğin de çok sıkıntılı olduğu yelerden biriydi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kentsel dönüşüm atağı ile nefes alacak bir yer olacak.  Şimdi herkes orada eşit sağlıklı bir hayat sürdürecek” diye konuştu.

Örnekköy’de 6 farklı konut tipi olacak


Tüm kentsel dönüşüm alanlarında olduğu gibi Örnekköy projesinde de yapılacak kentsel dönüşüm projesi hakkında vatandaşları bilgilendirmek için öncelikle bir İletişim Merkezi açıldı. Sonraki süreçte hak sahipliklerini ve var olan durumu tespit eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, proje tanıtım ve bilgilendirme toplantılarının ardından, Temmuz 2015 tarihinde hak sahipleriyle uzlaşma görüşmelerine ve sözleşmelerin imzalanmasına başladı. 2 sene gibi kısa bir süre içinde de alan genelinde yüzde 93 oranında uzlaşma sağlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki kentsel dönüşüm yapım çalışmaları için 28 Aralık tarihinde ihale kararı aldı. 1. Etap için 6 Şubat tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı ve 3 haziran tarihinde 130 konut ve 13 iş yerinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Yıpranmış, sağlıksız ve kaçak yapılardan oluşan Örnekköy proje alanında mevcut durumda 705 adet yapı ve 91 adet işyeri olmak üzere toplam 1291 bağımsız birim yer alıyor.

pus