Örnekköy 3. etap kentsel dönüşümde kuralar çekildi!

Örnekköy 3. etap kentsel dönüşümde kuralar çekildi! Örnekköy 3. etap kentsel dönüşümde kuralar çekildi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk etap binaları yükselmeye başladı. Örnekköy kentsel dönüşüm projesi 3. etabın kuraları çekildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 3. etabın kuraları çekildi. Noter huzurunda gerçekleşen kura çekiminde Örnekköylüler, büyük heyecan ve mutluluk yaşadı.

Haber Gazetesi'nde yer alan habere göre, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Karabağlar ilçe sınırları içerisinde yer alan Uzundere'de 1. etap konutları hak sahiplerine veren ve 2. etabın temellerini atan  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy bölgesinde de temellerini attığı 1. ve 2. etap kura çekimlerinin ardından, uzlaşma görüşmelerinin sonuçlandığı 3. etap için de kura çekimini gerçekleştirdi. 

Batısında Örnekköy Deresi, kuzeyinde 7442 Sokak, doğusunda Baş Pehlivan Karaali Caddesi ve güneyinde 7505 ve 7414 sokaklar ile sınırlanan kentsel dönüşüm alanının 80 bin metrekare inşaat alanı bulunan 3. etap kapsamında, hak sahipleri 224 konut için noter huzurunda kura çekimini tamamladı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen kura çekimine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Karşıyaka Belediye Başkan Vekili Süha Barlak da katıldı. 

Kentsel dönüşüme belli ilkeler doğrultusunda devam ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Öncelikle dönüşüm yerinde olacak. Vatandaş tapusunun olduğu yerde yaşamını sürdürecek. Kendi mahallesinde, kendi komşularıyla, ama daha sağlıklı ve konforlu evlerde oturacak. İlk koşulumuz bu. İkinci önemli ilkemiz de, Belediye'nin buradan en ufak bir kar, rant almayacak olmasıdır. Bize, vatandaşını daha güvenli, daha konforlu ve çevresi daha yaşanabilir bir yerde yaşatmak gibi paradan çok daha ulvi olan şeref kalacak. Ve bunları yaparken mutlaka yüzde 100 uzlaşı olacak. Gayrimenkul sadece parayla alınıp satılan bir yer değildir. Orada yaşanmışlıklar, hatıralar vardır. Onun için dönüşüm çok hassas bir iştir" dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, ülkenin kentsel dönüşüm yapılacak her ili için örnek bir model ortaya çıkardıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Hemşehrisine, vatandaşına saygısı olan, onun hakkını, hukukunu koruma arzusu taşıyan herkes, kentsel dönüşümde İzmir modelini uygulamalı. Çünkü bu modelden daha iyisi yok! İzmir'de bu örnek gerçekleştikten sonra, başka bir örnek kullanılamaz" açıklamasında bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm kentsel dönüşüm alanlarında olduğu gibi, Örnekköy'de de öncelikle vatandaşları bilgilendirecek bir iletişim merkezi açtı. Proje tanıtım ve bilgilendirme toplantılarının ardından, Temmuz 2015'te hak sahipleriyle uzlaşma görüşmelerine ve sözleşmelerin imzalanmasına başlandı. 2 yıl gibi bir süre içinde de alan genelinde yüzde 93 oranında uzlaşma yapıldı. Bölgedeki kentsel dönüşüm yapım çalışmaları için 28 Aralık'ta ihale kararı alınmıştı. 1. etap için 6 Şubat 2018'de yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı ve 3 Haziran'da 130 konut ve 13 iş yerinin temel atma töreni yapıldı. Kuraları çekilip ihale aşamasında olan  2. Etap'ta 150 konut ve 11 işyeri bulunuyor. 3. Etap kapsamındaki 260 konut ve 11 işyeri için de kuralar çekildi.

pus