24 / 05 / 2022

İzmir Selçuk'ta kaçak yapılara geçit yok!

İzmir Selçuk'ta kaçak yapılara geçit yok!

İmara uygun olmayan ve inşaat ruhsatı bulunmayan kaçak yapılar, Selçuk Belediyesi İmar Müdürlüğünün öncülüğünde Fen İşleri ekiplerince yıkılıyor.Selçuk Belediyesi ilgili birim müdürlüklerince tespit edilen ve gerekli yasal işlemleri tamamlandıktan sonra yıkıma başlayan belediye ekiplerinin çalışmalarını yerinde denetleyen Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, yasal ve hukuk çerçevesinde uygun olmayan tüm yapıların yıkımına başladıklarını kaydetti.


"Yasalar neyi gerektiriyorsa"

Vatandaşları kaçak yapı yapmamaları konusunda duyarlı olmaya davet eden Başkan Bakıcı, "Biz bu yıkım işlemlerini isteyerek yapmıyoruz. Ancak yasalar bunu gerektiriyor. Bu yüzden herhangi bir inşaat, ya da yapı yapmak isteyen vatandaşlarımızdan ricam; çalışmalarına başlamadan önce mutlaka İmar İşleri Müdürlüğümüze müracaat etsinler ve gerekli olan tüm yasal prosedürü başlatsınlar. Aksi halde bu durumda hem vatandaşımız, hem de bizler vicdanen üzüntü duyuyoruz" dedi.


"Hepimiz yasal ve hukuksal zeminde kalmak zorundayız"

Selçuk Belediyesi Encümeni kararı doğrultusunda Değirmen Boğazı mevkiinde gerçekleşen yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen ve bu konuda ilçe halkına seslenerek uyarılarda bulunan Başkan Bakıcı, "Yasal ve hukuk zemininde kalmak zorundayız. Eğer ben bunu yapmazsam görevimi yerine getirmemiş olurum. Bu konuda ne kendimi, ne de arkadaşlarımı zor durumda bırakmak zorunda değilim. Kendime de, arkadaşlarıma da, sizlere de zarar vermiş olurum. Bu nedenle hepimiz hukuk ve yasal zeminde kalmamız lazım. Bu arada gelin yasal ve hukuk zemininde ne gerekiyorsa yardımcı olalım" diye konuştu.


"Çalışmalar başlatılmadan önce mutlaka bilgi alın"

Bu konuda ilçe halkına seslenen Başkan Bakıcı, şöyle konuştu: "Vatandaşlarımız, herhangi bir yapı, imar ya da inşaat ile ilgili faaliyetlerine geçmeden önce mutlaka belediyemiz imar birimine gelip bilgi alsınlar. İzin aldıktan ve projelerini oluşturduktan sonra çalışmalarına başlasınlar. Bunun dışında yapılan her türlü yapı, inşaat faaliyetleri hukuken ve yasal anlamda meşru değildir. Benim hemşehrilerimden istirhamım bu hususta daha dikkatli davranmaları, yasal ve hukuk çerçevesi içerisinde kalmalarıdır. Eğer kalınmıyorsa yüreğimiz parçalansa da, üzülsek de hukuka ve yasaya bağlı olarak yıkım yapmak zorundayız. Yoksa biz bunlardan keyif alan insanlar değiliz. Bir kez daha rica ediyoruz ve ısrar ediyoruz. Yıkım hoş bir şey değil, ama mecbur kaldığımız sürece yıkmak zorundayız. Yıkmazsak sorumlu oluruz. Bu konuda her kim olursa olsun gereği yerine getirmelidir."


Ege Telgraf