İzmir yeni yatırımlarla yükseliyor!

İzmir yeni yatırımlarla yükseliyor! İzmir yeni yatırımlarla yükseliyor!

Folkart Yönetim Kumlu Başkam Mesut Sancak, son 5 yılda İzmir’de gayrimenkul yatırımı yapanların yüksek gelir elde ettiklerini ve tüm verilerin bu ivmenin hızlanarak süreceğini işaret ettiğini söyledi...İzmir, son dönemlerde hem Türkiye’de hem de dünyada adından en çok söz ettiren metropollerin başında yer alıyor. ABD’li araştırma kuruluşları Brookings Enstitüsü ve JP Morgan Chase tarafından hazırlanan “Global Metro Monitor 2014” raporuna göre dünyanın en hızlı büyüyen 300 kenti arasında 2. olan İzmir, bu yükselişini gayrimenkul sektöründe de sürdürüyor. Ege’nin incisi İzmir, uluslararası emlak danışmanlık ve değerlendirme şirketi Knight Frank’in hazırladığı ve geçtiğimiz ay açıklanan “Global Residential Cities lndex”te de zirvede yer aldı.

İzmir’de yaşanan bu hızlı yükselişin ardında kent ekonomisinin büyümesi kadar kentin aldığı göçün de önemli bir payı var. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 2008-2018 yılları arasında tüm Türkiye içinden toplam 1 milyon 305 bin 384 kişi ikamet adresini İzmir’e taşıdı.  İzmir  aynı zamanda Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak nitelikli göçün de bir numaralı adresi.

Yine TÜİK verilerine göre; 2018 yılında ikametgâhını İzmir’e taşıyanların 35 bin 780’i yüksekokul veya fakülte mezunu. 4 bin 368 kişi yüksek lisanslı. 602 kişi de doktoralı.

Türkiye İzmir’i konuşuyor

Forbes Dergisi’nde yer alan habere göre, kentteki değişimi ve sektörün geleceğini değerlendiren Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak şunları söyledi:

“İzmir, hem ekonomik büyüme hem de gayrimenkul sektörü açısından önemli bir ivme yakaladı. Özellikle yeni açılan İstanbul-İzmir Otoyolu’nun sağladığı ulaşım avantajı, yapımı devam eden İstanbul-Çanakkale-İzmir Otoyolu ve Çanakkale Boğaz Geçişi Projesi'nin yakın zamanda sağlayacağı imkanlarla kente olan ilgi artarak sürecek. Ayrıca, İzmir yerel yönetimlerinin yapmış olduğu, kenti geleceğe taşıyacak yatırımlara da dikkat çekmek isterim. İzmir Körfezi’nin temizlenmesine yönelik adımlar, kıyı düzenlemeleri, sosyal etkinlikler gibi konular da kentimize değer katan unsurlar. Tüm bunlar dikkate alındığında, kente beyaz yakalıların ilgisi de bir hayli yoğun. Son dönemde operasyonlarını İzmir’e taşıyan uluslararası şirketlerin sayısı da hızla artıyor. Giderek daha fazla insan hem yaşamak hem çalışmak için İzmir’i tercih ediyor. Bu ilginin gayrimenkul sektörüne olumlu yansıyacağı kesin. Türkiye son yıllarda İzmir’i konuşuyor, önümüzdeki dönemde de İzmir’in sunduğu fırsatları korçuşacak. Biz, İzmir’de yatırım yapmayı planlayanlara geç kalmadan harekete geçmelerini tavsiye ediyoruz.”

Mesut Sancak, bugüne kadar İzmir’de 6 milyar liralık yatırım değerine sahip projelere imza attıklarını belirtti.  Sancak, “Folkart Yapı’nın marka bilinirliği oranı 2018 yılında yüzde 97,3’e yükseldi. Güvenilirlik puanı yüzde 92,2, tavsiye edilme oranı da yüzde 90 olarak belirlendi. Türkiye itibar Akademisi tarafından da ülkenin en itibarlı şirketleri arasında gösterildi. Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) araştırmasında da Altın Lig’de yer almayı başardık. Bu başarı sadece bizim değil, yıldızı hızla yükselen İzmir’in başarısıdır” dedi.

İzmir'in cazibesi katlandı! Konut fiyatları arttı!