13 / 08 / 2022

İzmir'de tarihi Saat Kulesi'nde restorasyon!

İzmir'de tarihi Saat Kulesi'nde restorasyon!

İzmir'in tarihi Saat Kulesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor. Kuledeki restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının 1 Eylül'de tamamlanması planlanıyor.İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Osmanlı padişahı 2'ci Abdülhamit'in tahta çıkışının 25'inci yılı nedeniyle, Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılan ve 1 Eylül 1901 tarihinde törenle açılan tarihi Saat Kulesi restore ediliyor.

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, saatleri Alman İmparatoru 2'nci Wilhelm'in hediyesi olan, dairesel yapı etrafındaki dört çeşmeden oluşan 25 metrelik kuledeki hasar ve yıpranmayı kimyasal yöntemlerle gidermeyi planlayan Büyükşehir Belediyesi, restorasyonun ardından kule kısmında güçlendirme çalışmaları gerçekleştirecek.  İzmir  Tarih Projesi kapsamında yapılacak çalışmalar, sembol yapının hizmete açılışının 118'inci yıl dönümünde, 1 Eylül 2019 yılında bitirilecek. 

İzmir de tarihi Saat Kulesi nde restorasyon!

ASLINA UYGUN OLACAK

Çalışmalar kapsamında öncelikle, yapının deprem etkilerine karşı dayanmasını yapmak için cepheden algılanmayan ve iç mekandaki derz algısına zarar vermeden güçlendirilecek. 118 yıllık tarihi Saat Kulesi'nin yıllar içinde zarar gören ve eksilen taş ve mermer kısımları da aslına uygun malzeme ve tekniklerle yapılacak.

İzmir de tarihi Saat Kulesi nde restorasyon!

EN HASSAS BİÇİMDE ÇALIŞILACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan incelemeler sonucunda laboratuvarda tamamlanacak deneysel çalışmalar ve bilgisayar ortamında yapılan teorik analizler sonucunda gerçekleştirileceği işlemler sırasıyla şöyle yapılacak: Taş yüzeyler basınçsız su ile yıkanacak ve mermer yüzeyler temizlenecek. Bronz aksam ve demir ferforjeler kontrollü mikro hassas kumlama ile temizlenecek ve üzerlerine doğa şartlarına karşı koruyucular uygulanacak. Düşen ve kırılan parçalar, bronz alemler, çeşmeler, kopan taş parçaları, düşen zambak motifi taşlar aslına uygun olarak tamamlanacak. Yapının su tesisatı ile birlikte aydınlatma sistemi yapıya zarar vermeyecek ve cepheden görünmeyecek armatürler kullanılarak yenilenecek.