İzmir'de yıkılan 71 binada çalışmalar başladı! 

İzmir'de yıkılan 71 binada çalışmalar başladı! 

30 Ekim'de İzmir'de meydana gelen depremin ardından yıkımı gerçekleşen 71 binada çalışmalar başladı. 


İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında acil olarak yıkımı gerçekleşen 71 binanın yerine inşa edilecek konutlar için çalışmalar başladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kent genelinde 930 personel tarafından 215 bin binada gerçekleştirilen hasar tespit çalışmasının tamamlandığını açıkladı. 

İzmir'de 679 bina üzerindeki 3 bin 828 bağımsız bölüm ağır hasarlı, 789 binadaki 9 bin 117 bağımsız bölüm ise orta hasarlı olarak tespit edildi.

Bayraklı ilçesindeki 7 alanda, aralarında depremde yıkılan binaların da yer aldığı acil yıkımı gerçekleşen 71 bina için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapım ihalesi gerçekleştirildi.

Zemin artı 5 kat olması hedeflenen yaklaşık 1500 konut için temel ve zemin iyileştirme çalışmasına başlandı.


2021 içinde tamamlanması amaçlanan binaların temellerinin önümüzdeki hafta atılması bekleniyor.

133 ağır hasarlı bina daha yıkılacak 

Ekipler, yıkım çalışmalarında da ilk etapta depremden en çok etkilenen Bayraklı için çalışmalara yoğunlaştı.
Depremde 8 binanın tamamen ya da kısmen yıkıldığı ilçede 133 ağır hasarlı binada 2 bin 4 bağımsız bölümün yıkılmasına karar veren ekipler, bu binaların bir bölümünde yıkıma başladı, diğerlerinde de tebligat işlemlerinin bitmesi bekliyor.

Ekipler daha sonra Aliağa'da 10, Bayındır'da 3, Bergama'da 6, Buca'da 35, Çeşme'de 7, Çiğli'de 15, Dikili'de 26, Foça'da 6, Gaziemir'de 6, Karabağlar'da 26, Kemalpaşa'da 19, Kiraz'da 11, Konak'ta 50, Menderes'te 20, Menemen'de 9, Narlıdere'de 1, Seferihisar'da 24, Selçuk'ta 2, Tire'de 15, Torbalı'da 26, Urla'da 18, Karaburun'da 60, Karşıyaka'da 27, Bornova'da ise 51 binanın yıkımına başlayacak. 

Orta hasarlı olduğu tespit edilen binalar da 1 yıl içinde güçlendirme yapılmaması halinde ağır hasarlı kabul edilerek yıkılacak.

İzmir

 Depremzedeler için rezerv alana konut yapılacak 

Bayraklı ilçesi Refik Şevket İnce Mahallesi  İzmir  Bayraklı Şehir Hastanesi yanında rezerv alan olarak belirlenen 1 milyon 380 bin metrekarelik bölgede teknik personel tarafından yürütülen zemin etüt çalışmaları, imar ve proje çalışmaları tamamlanmak üzere. 

İlk etapta 3 bin 500 konutun yapılması planlanan bölgede binalar zemin artı 4-5 katı geçmeyecek.
Yatay mimariye ve bölge dokusuna uygun yeni konutların sosyal donatılarıyla yapılarak 1 yıl içerisinde depremzedelerin kullanımına sunulması planlanıyor.

Depremde binaları ağır hasar görmüş veya orta hasarlı olan bina sahiplerine tercih etmeleri halinde rezerv alanlarda üretilecek konutlardan verilecek.

İzmir’de yıkılan binaların ortak özelliği ortaya çıktı!