26 / 05 / 2022

İzmir'deki konutların yarısının deprem sigortası yok!

İzmir'deki konutların yarısının deprem sigortası yok!

İzmir, 30 Ekim'de meydana gelen depremin yaralarını sarmaya devam ediyor.  Çok sayıda binanın yıkıldığı İzmir'de konutların sadece yüzde 57'sinin sigortası bulunuyor. 115 kişinin hayatını kaybettiği  İzmir  depreminin yankıları devam ediyor.  Deprem sonrasında Doğal Afet Sigortaları Kurumu(DASK), hasar tespiti için çalışmalara başladı. DASK'ın açıkladığı rakamlara göre; çok sayıda binanın yıkıldığı İzmir'de,  konutların ancak yüzde 57'sine denk gelen 636 bin 55'inin zorunlu deprem sigortası bulunuyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Seferihisar ilçesi açıklarındaki 6,6 büyüklüğünde meydana gelen ve Bayraklı ile Bornova ilçelerinde yıkımlara neden olan depremle sarsılan İzmir'de 1 milyonun üzerinde yer alıyor. 

Söz konusu konutlardan 635 bin 55'inin DASK Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi bulunurken, kentte sigortalılık oranı yüzde 57 olarak kaydedildi.

Depremin yıkıma neden olduğu Bornova'da 30 Ekim itibarıyla 50 bin 624, Bayraklı'da 38 bin 229, Seferihisar ilçesinde ise 17 bin 835 sigortalı konut bulunuyor. 

Öte yandan, Ege Bölgesi genelinde zorunlu deprem sigortalı konut oranı yüzde 58 düzeyinde. Bu konutların 635 bini İzmir'de bulunuyor.

 14 BİN 269 HASAR İHBARI YAPILDI 

DASK, İzmir depreminde evi hasar gören poliçe sahiplerine ödemeleri yapmaya başladı. Ödemeler, öncelikle depremde yıkılan ve ağır hasar gören konutlar için yapılıyor. 

DASK, zorunlu deprem sigortası poliçesi bulunan ve depremde hasar gören konutlara 6 Kasım Cuma günü itibarıyla toplam 7,1 milyon lira ödeme yaptı.
DASK'ın İzmir dahil depremden etkilenen 14 ilden toplam hasar ihbarı sayısı ise 8 Kasım Pazar günü itibarıyla 14 bin 269'a ulaştı.

İzmir deki konutların yarısının deprem sigortası yok!

İlk olarak 100 hasar eksperiyle sahaya inen DASK, gelecek günlerde bu sayıyı 200'e çıkarmayı planlıyor. Aynı zamanda hasar tespit çalışmalarının yerinde yönetimi için İzmir'de DASK İletişim Merkezi kuruldu.

Birikmiş deprem rezervi ve reasürans imkanları sayesinde 25 milyar lira olan hasar ödeme kapasitesi, Kasım ayı itibarıyla 40 milyar liraya yükseltildi.

HASAR İHBARI ALMAYA DEVAM EDİYORUZ 

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, depremden birkaç saat sonra İzmir'e ulaşıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İzmir İl Müdürlüğünde DASK İletişim Merkezi kurduklarını, yönetici ve ekiplerinin bir bölümünün çalışmaya buradan devam ettiğini açıkladı.

Sahadaki çalışmaları yakından takip ettiklerini, sigortalılarla gerektiğinde birebir temas kurduklarını dile getiren Turgut, şu açıklamalara yer verdi:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve AFAD başta olmak üzere tüm kamu kurumlarıyla koordineli bir çalışma ve iş birliği içindeyiz. ALO DASK 125 çağrı merkezi, www.dask.gov.tr internet sitesi ve e-devlet üzerinden hasar ihbarı almaya devam ediyoruz. Hedefimiz, sigortalılarımızın Zorunlu Deprem Sigortası edinerek elde ettikleri finansal güvencenin karşılığını vermek ve yanlarında olduğumuzu hissettirmek.

DASK, evi depremde hasar gören vatandaşlarımızın düzenini yeniden kurmasında çok önemli bir rol oynuyor. Misyonumuz yaraları sarmak, normal hayata dönüşü sağlamak. Eksperlerimiz hasar ihbarı yapan sigortalılarımızın konutlarında inceleme yapıp raporlarını bize mobil cihazlarından anında ulaştırıyorlar. Böylece hasar süreçlerini çok daha hızlı sonuçlandırıyoruz."

Depremde sadece DASK yeterli değil!

İzmir depremi Edremit Körfezi'nde DASK talebini artırdı!

Murat Kurum: 153 vatandaşımıza 6,3 milyon liralık DASK ödemesi yapıldı!