İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi'nde sıra Turan'da!

İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi'nde sıra Turan'da!

İzmirliler’in denizle ilişkisini güçlendirmek amacıyla Körfez’i kıyılarıyla birlikte tasarlamayı hedefleyen “İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi” kapsamında sıra Turan ile Yeni Kent Merkezi arasında uzanan 8 kilometrelik kıyı şeridine geldi.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Turan’dan kent merkezine doğru uzanan 8 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanması için uygulama projelerini tamamladı. Bölgede bisikletli mola terasları, engelli çocukların da kulanabileceği oyun alanı, deniz merpenleri ve sosyal medya meydanı gibi düzenlemelerle kendini temizleyen otomatik tuvaletler yer alacak.


İzmirliler’in denizle ilişkisini güçlendirmek amacıyla Körfez’i kıyılarıyla birlikte tasarlamayı hedefleyen “İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi” kapsamında sıra Turan ile Yeni Kent Merkezi arasında uzanan 8 kilometrelik kıyı şeridine geldi. 


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından etap etap gerçekleştirilecek düzenlemenin ilk bölümü, Bayraklı Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı ile Şelale Deresi arasındaki 175 metrelik sahil bandı ve 19 bin metrekarelik alanın çevre düzenlemesini kapsıyor. Uygulama projeleri tamamlanan bölge tasarımı için yapım ihalesi çalışmaları devam ediyor.


Bayraklı’da yaşayanların denizle bağının güçlendirilmesi ve deniz kıyılarından daha fazla yararlanması amacıyla hazırlanan proje, bölge halkıyla yapılan anketlerdeki görüşler doğrultusunda şekillendi. İlçe kıyılarının genç, yaşlı, çocuk, engelli ya da bisikletli herkes için kullanışlı ve çekici hale gelmesi için hazırlanan 8 kilometrelik projedeki diğer etaplarda vatandaşların görüşlerinin alınmasına devam edilecek. 


Projede neler var?

Bayraklı Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı ile Şelale Deresi arasında gerçekleştirilecek düzenleme kapsamında, sahil bandı boyunca kesintisiz devam eden deniz merpenleri, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılacak. Anadolu Caddesi’ndeki kesintisiz bisiklet yolunda pedal basan bisikletseverler için üç adet ‘Bisikletli Mola Terası’ yapılacak. Mevcut “Bisim” korunacak; kıyı hattında beğeni gören bisiklet parklarının kullanımına bu bölgede de devam edilecek. Deniz kenarındaki gezinti yolu boyunca çınar ağaçları, bisiklet yolu boyunca Jakaranda ağaçları, etkinlik meydanında ise ılgın ağaçları dikilerek yeşil doku artırılacak. Çocuk oyun alanı çevresinde çalı grupları ile otsu çalılardan oluşan bitki merpeni yer alacak. Engelli çocukların da kullanabileceği şekilde tasarlanmış çocuk oyun alanı; engelli salıncağı, ipli tırmanma, denge halkası, dinamik bar ve zıpzıp oyun birimleri ile donatılacak. Ayrıca engelli kullanımına uygun şekilde tasarlanmış piknik masaları ile donatılan büyük bir piknik alanı düzenlenecek. İçinde mermer bir dans pistinin bulunduğu etkinlik alanı, sosyal medya meydanı ve sağlıklı yaşam spor alanı gibi çeşitli amaçlara yönelik tasarlanmış rekreasyon alanı düzenlemesi yapılacak. Rekreasyon alanına kıyı projesi kapsamında kullanımına başlanmış olan “kendini temizleyen taşınabilir otomatik şehir tuvaleti” yerleştirilecek. Anadolu Caddesi ile feribot yolu arasına 116 araçlık açık otopark konumlandırılacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Mavişehir’den İnciraltı’na uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanması hedefiyle başlattığı “İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi” kapsamında bugüne kadar Pasaport, Konak Pier –Karataş ve Üçkuyular-Göztepe İskele arasındaki kıyıları düzenledi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi