İzmir'e 14 yeni AVM geliyor!

İzmir'e 14 yeni AVM geliyor!


Üçkuyular'dan, Mavişehir'e kadar kentin dört bir yanında yapılacak 14 yeni AVM 30 bin kişiye doğrudan iş imkanı sağlayacak. AVM sayısı 28'den 42'ye yükselecek. AVM yatırımlarının 5.5 milyar liraya malolması bekleniyor.


İzmir'de yaklaşık 2 milyar dolarlık (5.5 milyar lira) yatırım ile kurulan ve 20 bin kişiye istihdam sağlayan 28 AVM'ye yenileri katılıyor. Üçkuyular'dan, Mavişehir'e kadar kentin dört bir yanında yapılacak 14 yeni AVM'nin yatırım maliyeti ise 2 milyar doları (yaklaşık 5.5 milyar TL) bulacak. İzmir'in işsizlik yükünü de hafifletecek olan yeni alışveriş merkezleri 30 bin kişiye doğrudan iş imkanı sağlayacak. Böylece AVM'ler kentte toplam 50 bin kişiyi istihdam etmiş olacak. Bu sayıya; yerel üreticiler, tedarikçiler, lojistik sağlayıcılar ile aileleri de eklendiğinde dolaylı yollardan 1 milyona yakın kişi yararlanacak. Yeni yapılacak 14 AVM'den 4'ünün kaba inşaatı biterken geri kalan 10'u ise proje aşamaYapımı süren ^ Mıstral projesinde bir de AVM bulunuyor. Bu AVM'lerin bir kısmı karma projelerin içinde. Yeni açılacak olanların içinde, yine Türkiye'nin ilki olacak AVM'ler bulunuyor. Bunlardan biri Kavuklar İnşaat tarafından Bornova'da hayata geçirilecek. Yaklaşık 55 bin metrekare alan üzerinde yapılacak Point Bornova AVM, Türkiye'nin ilk üstü açılıp, kapanabilir AVM'si olacak. AVM'nin yatırım miktarının ise 200 milyon TL'yi geçmesi bekleniyor. Salhane'de yapımı devam eden Mistral projesinde de dev bir AVM yer alıyor. 


DEV PROJE 

Avrupa'nın sayılı Türkiye'nin ise en büyük AVM'lerinden biri de Üçkuyular'a yapılacak. Doğuş Grubu tarafından toplam 300 bin metrekarelik alanda yapılacak. 


2 KATINA YAKIN POTANSİYEL VAR 

Metehan Kavuk (Kavuklar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı) : Araştırmalara göre 1000 kişiye düşen toplam kiralanabilir AVM alanı İzmir'de 2 yılda 198 metrekareden 208 metrekareye çıktı. Fakat bu oran İstanbul'da 450'nin, Ankara'da ise 550'nin üzerinde. Avrupa'da köyleri dahil bu sayı 350 ila 450 arasında. O açıdan  İzmir  yak laşık 2 katına kadar yeni AVM'lerle büyüme potansiyeline sahip. Bu AVM'ler istihdama da büyük katkı sağlıyor. Örneğin sadece Point Bornova projemizle 5 bin kişiye doğrudan iş imkanı sağlayacağız. Bunu aileleri ve tedarikçilerle birlikte düşündüğünüzde sayı 100 bini bulur. Neredeyse kentteki her 4 kişiden birinin doğrudan ve dolaylı olarak AVM'lerle bir şekilde ilişki içinde olduğunu söyleyebiliriz.Point Bornova îstinye Park AVM'nin 400 milyon doları (yaklaşık 1 milyar lirayı) bulabileceği tahmin ediliyor. Benzer şekilde Gaziemir'de Optimum AVM ile Rönesans Holding'in yeni kent merkezinde yapacağı projelerdeki AVM'lerin ise 100 milyon doları (250 milyon TL) geçebileceği belirtiliyor. Yapılacak 14 yeni AVM'nin yatırım miktarı ise bugüne kadar yapılan 28 AVM'nin toplam yatırım miktarı olan 2 milyara denk olacak. Böylece İzmir'deki AVM yatırımlarının değeri 4 milyar dolara (11 milyar TL) ulaşacak. 


30 BİN YENİ İŞ 

AVM'ler içinde faaliyet gösteren kafetarya, hipermarket, restoran, sinema, eğlence merkezleri, giyim, beyaz eşya gibi ticarethanelerde çalışan sayısı da istihdamda önemli yer tutuyor. İzmir'de mevcut AVM'ler 20 bini aşkın istihdam sağlarken, yeni AVM'lerle birlikte bu sayı 50 bini bulacak. 


MEVCUT AVM'LER 

Agora AVM, Asmaçatı AVM, CarrefourSA AVM Karşıyaka, Çeşme Marina Ege Park Balçova, Ege Park Mavişehir, Forum Bornova, IKEA, İzmir Park, Kipa AVM Balçova, Kipa AVM Bornova, Kipa AVM Çiğli, Kipa AVM Gaziemir, Koçtaş Çiğli, Koçtaş Balçova, Konak Pier, Metro Grossmarket, Migros 5M Balçova AVM, Novada Balçova (Selvvay) Outlet, Optimum Outlet Gaziemir, Özdilek AVM, Palmiye AVM, Park Bornova Outlet Center, Passtel AVM (Orkide), Sillion Outlet AVM (Çiğli), TEOS Marina, Urla Meydan. 


YENİ AVM'LER 

Mavibahçe AVM, Mistral AVM, Ege Perla AVM, Point Bornova AVM, Folkart Şaraphane AVM, Turan AVM, İstinye Park, Rönesans Çınarlı AVM, İAOSB AVM, Megapol City, Tariş Tower, Sur AVM, Medikal AVM, Laka AVM. 


AYLIK CİRO 470 MİLYON 

Halen 450 bin metrekarelik kiralanabilir alanı bulunan AVM'lere yenilerle birlikte 400 bin metrekare daha eklenecek. Böylece toplam AVM alanı 850 bin metrekareye yükselecek. Geçtiğimiz yıl İzmir'de AVM'lerin toplam aylık cirosu 250 milyon liraya yaklaşırken, yeni AVM'lerle 470 milyon lirayı geçeceği tahmin ediliyor. 


Habertürk Egeli