İzmir'in yeni kent merkezi planı onaylandı

İzmir'in yeni kent merkezi planı onaylandıİzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısın da Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Plan Revizyonu kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis'in dün geceki toplantısında Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Plan Revizyonu tartışmalara neden oldu.


Toplantıda söz alan AK Partili Meclis üyesi Selim Gökdemir, partisinin planla ilgili görüşlerinin dikkate alınmadığını savundu.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise planın yargıya taşınmasını eleştirerek,  İzmir  dışında hiçbir büyükşehir belediyesinin meclis kararlarının valiliklerce yargıya taşınmadığını belirtti.


Kocaoğlu, EXPO 2015'e ev sahipliği yapacak şehrin İzmir seçilmesi halinde İnciraltı'nın planlamasının da yapılacağını bildirdi.


Toplantıda daha sonra Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planındaki değişiklikler görüşüldü.


Alsancak Limanı ile Turan bölgesi arasındaki 469 hektarlık bölgeyi kapsayan Yeni Kent Merkezi Nazım İmar planının 1/5000 ölçekli planlamasındaki değişikliklerle aynı alanın Konak ve Karşıyaka bölümüne ilişkin 1/1000'lik plan oy çokluğu ile kabul edildi.


Bayındırlık ve İmar Komisyonu'nun 15 konuda değişiklik yaptığı planda kıyı bandı üzerinde otellerin, arka bölümde ise büro, iş ve alışveriş merkezleri, otoparklar, sosyal kültürel alanların yapılması öngörülüyor.