28 / 05 / 2022

İzmirli depremzedelere müteahhit şoku!

İzmirli depremzedelere müteahhit şoku!

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde evleri hasar gören depremzedeler, konutlarını yaptırmak için mücadele ederken bu defa de müteahhit krizi ortaya çıktı. Bölgede müteahhitlik firmalarının, yüksek maliyetler sebebiyle sözleşmeleri feshettiği belirtildi.İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde evleri hasar gören depremzedeler, konutlarını yaptırmak için mücadele ederken bu defa de müteahhit krizi ortaya çıktı.

İz Gazete'den Gizem Taban'ın haberine göre;  İzmir  Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) emsal artışı kararıyla bir nebze de olsa rahatlayan depremzedeler devletten talep ettikleri şartlardaki krediyi ise henüz alamadı. Konutlarını yaptırmak için gereken 2 sene ödemesiz, sıfır faizli ve 18 ay vadeli kredi talepleri karşılanmadığı için zorluk yaşayan depremzedeler bu defa de ekonomik şartlar sebebiyle müteahhit sıkıntısıyla karşılaştı. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, depremzedelerin konutlarını yaptırmak için anlaştıkları müteahhitlik firmalarının, dövizin artışı ve üst üste zamlar nedeniyle maliyetlerin yükseldiğini gerekçe göstererek, sözleşmeleri feshettiğini ya da sözleşme yapmaktan vazgeçtiklerini belirtti. 

İzmirli depremzedelere müteahhit şoku!

‘ÇIKMAZA GİRDİK’

Konuyla ilgili konuşan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, “Dövizin artması nedeniyle emsal artışı bile suya düştü, krediyi için de henüz müjde alamadık. Şu an çıkmaza girdik. Emsal artışı varken müteahhitler 500 bin lira isterken şimdi 700 bine çıktı. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar nedeniyle dövizdeki artış inşaat malzemelerine yansıdı. Hal böyle olunca müteahhitler bunun altından kalkamayacaklarını söyleyerek geri adım atmaya başladılar. Şu anda müteahhitlik firmaları tarafından sözleşmesi feshedilen ve müteahhitlik firmalarının sözleşme yapmaktan vazgeçtiği binalar var. Müteahhitlik firmalarıyla görüşmeleri süren binalar var, o müteahhitlik firmaları da daha önceki sözleşmenin üzerine, maliyet artışını gerekçe göstererek ek meblağ istiyorlar, diyelim ki şimdi istedikleri parayı verdik, 1 ay sonra daha fazlasını isteyip istemeyeceklerini nereden bileceğiz” açıklamasında bulundu. 

İzmirli depremzedelere müteahhit şoku!

‘İBB’YE ÇAĞRI

Özkan, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın şu an ada bazında da parsel bazında da bu işi yapıyor. Aynısını İBB’den de bekliyoruz. İBB de bu noktada atılım yapsa bizim için çok iyi olur. Bizim için daha güvenli olur, görünen o ki müteahhitlere güvenilmeyecek” şeklinde konuştu.

Binalarını yaptırmak amacıyla müteahhitlik firmasıyla anlaşma yapmakta zorluk çektiklerini dile getiren  Depremzede Gülsemin Cerit ise, “Binamız ağır hasarlı. Ben emekliyim. Binamızı yaptırmak için bir müteahhitlik firmasıyla tam anlaşmak üzereydik ama son anda, maliyetlerin yükseldiği gerekçesiyle sözleşme yapmaktan vazgeçti. Şimdi yeni bir müteahhitlik firmasıyla görüşmeye başladık ama öğrendiğime göre o da ekonomik koşullar nedeniyle sözleşme yapmaya yanaşmıyormuş. Her şeye zam geldi müteahhitler haklıdır bir şey diyemiyorum ama her şeye zam geldiği kadar keşke bizim maaşlara da zam gelse… Benim tek çocuğum var, 2 üniversite bitirdi ama işsiz. Bana, ‘lütfen bana borç bırakmayın’ diyor, çalışmıyorum, ödeyemem’ diyor. Gerçekten çok zor bir süreç yaşıyoruz. Kredi konusunda da hala bekliyoruz. Biz hibe istemiyoruz, 2 yıl ödemesiz, sıfır faizli ve 18 ay vadeli kredi istiyoruz. Sanırım son çare, arsaları satacağız” dedi.

İzmirli depremzedelerden kura çekilişi tepkisi!

İzmirli depremzedeler kredi müjdesi bekliyor!