İzmit-Kandıra duble yol çalışması TBMM gündeminde!

İzmit-Kandıra duble yol çalışması TBMM gündeminde!İzmit-Kandıra duble yol çalışmasının ne zaman tamamlanacağı meclis gündeminde konu oldu. İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan yolun ne zaman tamamlanacağını Bakan Turhan'a sordu...


İzmit-Kandıra duble yol çalışması TBMM gündeminde!

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İzmit-Kandıra duble yol çalışmasının ne zaman tamamlanacağına ilişkin soru önergesi hazırladı. Türkkan sorularının Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.

Türkkan önergesinde "İzmit-Kandıra Yolu’nda son 1,5 yılda meydana gelen trafik kazalarında ölü sayısı 30’u bulmuş, bu kazalarda 100’ün üzerinde vatandaşımız da yaralanmıştır. 40 kilometrelik bu yolun adı ne yazık ki artık Ölüm Yolu olmuştur." şeklinde açıklamalarda bulundu.

AK Parti İktidarının yaklaşık 2,5 yıl önce Kandıra Yolu’nun duble yol yapılması için ihale açtığını Karayolları Genel Müdürlüğü, 218 milyon TL bedelle duble yol projesini hazırladığını, ihale de bir firmaya verildiğini belirten Türkkan, "2016 yılında temeli atılan, 2019 yılında biteceği açıklanan yolda müteahhit firma şantiye bile kurmamış, 2,5 yıl geçmesine rağmen somut bir adım atılmamıştır. Yol ihalesini kazanan firmanın adı bile belli değildir. İzmit-Kandıra duble yolunun ne zaman bitirileceği konusunda da yetkililerden bir açıklama gelmemiştir." diyerek bu bilgiler çerçevesinde hazırladığı 4 sorusuna yanıt aradı.

1- Yaklaşık 2,5 yıl önce İzmit-Kandıra Yolu’nun duble yol yapılması için bir firmaya ihale verilmesine rağmen neden hala bu yol için bir adım atılmamıştır?

2- Duble yol için ihale verilen firma hangisidir, bu firma neden kamuoyundan gizlenmektedir?

3- İzmit-Kandıra duble yolu ne zaman bitirilecektir, sürekli trafik kazalarının meydana geldiği, can kayıplarının yaşandığı bu yolun bitirilmesi için daha fazla can kaybının olması mı beklenmektedir?

4- Duble yol bitirilene kadar trafik kazalarının yaşanmaması ve daha fazla can kaybının olmaması için yeni tedbirler alınması düşünülmekte midir, bu tedbirler nelerdir?


İzmit Kandıra arası duble yol çalışması başlıyor!